Ärimees Rein Kilk on sügavalt nördinud talle kuuluva ajaloolise jaamahoone süütamisest

31. august 2006, 13:33

'Asi pole rahalises kahjus vaid selles, et keegi tuleb ja süütab kultuuriväärtuse,' on nördinud Tartu ajaloolise jaamahoone omanik Rein Kilk.

Põlengu ajal Tallinnas viibinud Rein Kilk kuulis süütamisest hommikul ja pole kahjusid veel oma silmaga näinud. 'Aga pilt on kindlasti masendav,' sõnas ta. 'Rahaline kahju see ei panegi nördima, vaid süütamine ise. Üks asi on rahaline kahju, mis võib olla miljon või paar. Teine on see, et me olime maja restaureerimiseks ettevalmistanud; see oli hoolikalt kuivatatud, tuulutatud. Tööd pidid algama juba sel sügisel. Nüüd oli maja tulikuiv ja on praegu kindlasti vett täis aetud ja tules kannatada saanud,' muretses Kilk. Hoone oli kindlustatud, kuid Kilgi sõnul on tegemist tühise summaga.
Ta kinnitas, et vaatamata kahjudele põleng tööde algust siiski edasi ei lükka. Restaureerimistööd algavad ikkagi veel sel sügisel. Lihtsalt pikeneb tööde tähtaeg ning suureneb maksumus.

Tõsist meelehärmi valmistab ajaloolisi maju varemgi restaureerinud ja renoveerinud ärimehele asjaolu, et alati on püütud säilitada ja restaureerida võimalikult palju vanu detaile, seekorda on aga oht, et need osad, mida oleks saanud restaureerida, tuleb lihtsalt nullist taastada. 'Oleme alati hoolikalt iga killukese, mis pole kõdunenud või mädanenud, restaureerinud. Nüüd on aga hävinud see, mida oleks saanud taastada, ja mind paneb see kõige rohkem nördima. Tõstetakse käsi kultuuriväärtuse vastu,' sõnas Kilk.

'Oleme sellest korduvalt rääkinud, et sinna ei tule mitte ainult jaamahoone, vaid ka kultuuriasutus, kus on näitused, kontserdid. Mõne asjaga oleme ka alustanud, terve suve olid seal teatrietendused ja ka paar näitust ning üks kultuuriteemaline konverents... Aga lihtsalt tullakse ja pannakse selline maja põlema. Mitte, et metsade süütamine oleks vähem taunitav, aga mind väga huvitaks, kes see oli ja miks ta seda tegi. Kui võtta ka läbi aegade templisüütajad... Miks selliseid asju tehakse, ma ei kujuta ette,' lisas Kilk.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing