Aasia kasiinoäri seljatab Las Vegase

Tõnis Arnover 01. september 2006, 00:00

Kauaaegne Portugali koloonia Macau ehk hiinapärase nimega Aomen, mis seitse aastat tagasi läks Hiina kätte, on seni Aasia ainus legaalne mängupõrgu. See on säilitanud koos Hongkongiga endisi vabadusi, sealhulgas oma kasiinod, mis on Hiinale majanduslikult väga kasulik, kuna teistes Aasia riikides on hasartmängud seni keelatud. Hiina on seda arengut veelgi ergutanud, avades 2002. aastal Aomeni seni suletud hasartmänguturu rahvusvahelisele konkurentsile, mis on tekitanud seal nüüd tõelise buumi.

Tuleval kolmapäeval avab ärimees Steve Wynn Aomenis oma esimese 200 lauaga ja 600 hotellitoaga kasiino Wynn Macau. Selle investeeringu suurus on 14,4 miljardit krooni.

"Wynni ja teiste uute kasiinode rajamine on kooskõlas turu kasvuga, selles ei ole kahtlust," ütles firma Galaxy Entertainment investorisuhete direktor Peter Caveny Financial Timesile. See firma avab juba sel kuul Wynni kasiino kõrval 300 mängulauaga kasiino.

Eelmisel nädalal kasvatas maailma suurimat kasiinogruppi Las Vegas Sands kontrolliv ärimees Sheldon Adelson oma mängulaudade arvu Aomenis kahekordseks ehk 710-le. Vähe sellest, järgmisel aastal avab Sandsi grupp seal mängupõrguga hotelli Venetian Macau, kus on 700 mängulauda ja 3000 sviiti. Investeering on 27,6 miljardit krooni.

Uued tulijad astuvad valusalt kannale kohalikule kasiinoärimehele Stanley Hole, kelle käes on monopol olnud 40 aastat. Kui enne oli tema firma Sociedade de Jogos de Macau käes 85% kohalikust turust, siis paari aastaga on see kukkunud 75 protsendile. Stanley Ho siunab avalikult konkurente, kes on hakanud maksma suuremat tasu vahendajatele, kes muretsevad kasiinodesse VIP-külalisi. VIPid on andnud seni 70% tema firma tuludest, aga nüüd on ka see hakanud vähenema.

"Kui te ei kannata palavust, siis kõndige köögist minema," kommenteeris Ho kurtmist konkurent, Las Vegase mõjuvõimas kasiinoärimees Sheldon Adelson, kelle väitel konkurents Aomeni hasartmänguturul on alles alanud ja läheb kogu aeg kibedamaks.

Selle aasta esimesel poolaastal oli kohaliku hasartmänguinspektsiooni andmeil Aomenis hasartmängudest teenitud kogutulu 37,2 miljardit krooni. See jäi ainult õige vähe maha Las Vegase tuludest, mis olid kokku 39,6 miljardit.

"On väga tõenäoline, et Aomen tõuseb lähiajal maailma suurimaks kasiinoturuks," ütles panga Credit Suisse analüütik Gabriel Chan Financial Timesile. Ja seda hoolimata asjaolust, et Las Vegast külastab üle kahe korra rohkem inimesi kui Aomeni. Eelmisel aastal käis Las Vegase mängupõrgutes 38,6 miljonit külastajat, Aomeni omades ainult 18,7 miljonit.

Aomeni põhikülastajad on Hiina ja Hongkongi turistid, kes põikavad sinna sisse lühikeseks ajaks. Kuid selline massimängurlus on kasiinodele kasulik, sest keskmine võit mängulaua kohta on Aomenis neli korda suurem kui Las Vegases.

Aasias on vähe hasartmänguvõimalusi, kuid suur nõudlus, mis kasvatab nii firmade kui ka riikide huvi seda äri laiendada. Macau järel tuleb Aasia järgmine mängupõrgu Singapuri, mille valitsus on andud eelmise aasta lõpul selle rajamiseks nõusoleku. Valitsus loodab kasiino ja sellega koos rajatava suure meelelahutuskeskuse abil suurendada turismi ja kasvatada sisemajanduse kogutoodangut 0,8% võrra ning luua juurde 30 000 uut töökohta.

Kasiino rajamise õiguse omandas Las Vegase Sandsi grupp. Marina Bay Sandsi projekti põhjal valmib Singapuris aastal 2009 suur meelelahutuskeskus, mis läheb maksma 43,2 miljardit krooni. Peale kasiino tulevad sinna 2500 toaga hotell, kaubanduskeskus, restoranid, teatrid ja muuseum. Firma loodab Singapuris rakendada Los Angeleses hästi toimivat ärimudelit. Nimelt teenis Sandsi grupp eelmisel aastal Las Vegases meelelahutusega suurema tulu kui kasiinodega.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing