Eesti kalleim multifilm jõudis kinodesse

Liis Kängsepp 01. september 2006, 00:00

Pea neli aastat vehkisid Heiki Ernits ja Janno Põldma, palehigi otsa ees, tööd teha, et tuua vaatajateni uus multifilm Leiutajatekülas elavast koeraplikast Lottest ja tema sõpradest, kes muude seikluste hulgas judoga sinasõprust sobitavad.

Esialgu aga judot plaanis polnud, vaid arutlusel oli palju variante. "Kuni ükskord judokas Indrek Pertelson astus meie stuudiosse sisse, tort näpus, ja rääkis meile augu pähe, et uus lastefilm võiks olla spordist ja just judost," räägib Heiki Ernits. "Ja kuna Janno ise on kah vana judokas, siis tundus idee põnev."

Pliiatsid hakkasid paberil sahisema ja naljategemiseks polnud enam aega, sest joonisfilmi loomine on ikkagi raske ja väsitav töö. "Inimesed muudkui istuvad ja joonistavad," räägib Janno Põldma.

Filmi tegemise jooksul pidi Heiki Ernits endise ETV juhi ja filmiasjatundja Ilmar Raagi andmetel ära ütlema 1347 tööpakkumisest (neist viimane oli väidetavalt palve joonistada plakat küüslaugukasvatajate kokkutulekule) ning Janno Põldma vahetas pea 500 korda särki.

Lõpuks sai film valmis ja nüüd saab seda Tallinnas, Tartus, Pärnus, Viljandis ja Narvas vaadata ning varsti läheb tema teekond Leetu, Norrasse, Hollandisse, Saksamaale ja mujalegi.

"Me oleksime väga õnnelikud, kui "Leiutajateküla Lotte" Eesti inimestele meeldiks, sest eelkõige tegime me selle filmi ikkagi Eesti inimestele," sõnab Põldma. "Aga kui ta ka mujal maailmas huvi äratab, on rõõm kahekordne. Märgid näitavad, et esimene huvi on juba tekkinud."

Suurt kasumit Lotte filmist hoolimata rahvusvahelisest huvist siiski oodata pole. Tegijad on õnnelikud, kui saavad ELi kinofondidelt saadud toetused-laenud tagasi maksta ning levitajadki ju tahavad oma osa saada.

"Nii et paraku siin kino tegemisega rikkaks ei saa," tunnistab Põldma. "Kui muidugi ei juhtu ime ja kõik Euroopa kinovaatajad ei torma meie filmi vaatama. Porgand võtaks, see oleks ju tore küll."

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing