Spetsialistid: II kvartali kasv jääb 10% piirimaile

Gert D. Hankewitz 01. september 2006, 00:00

"Ma arvan, et kasv on 11 protsendi ringis," ütles Eesti Panga president Andres Lipstok, kes iseloomustas sellist tõusu üleloomulikuna. "See on üle meie võimete ehk meil ei ole nii suureks majanduskasvuks potentsiaali," leidis pangajuht. Lipstoki sõnul on sisetarbimise kasv seotud ebatavalise kinnisvarabuumiga ning laenu kasv ka odava väljastpoolt Eestit pärit laenurahaga. "Majandus tegelikult ei tooda sellist kasvu, mida numbrid näitavad," lisas Lipstok.

Aga milline võiks tulla aastane kasv? "Loodan väga, et jääb alla kümne. Meie tegelik potentsiaal on 7-8 protsendi ringis. Mida lähemal sellele oleme, seda paremini on tagasilöögid juhitavad või siis pole neid üldse."

SEB Eesti Ühispanga ökonomisti Hardo Pajula sõnul võiks majanduskasv jääda kümne protsendi ringi. "Kui peaks just kihla vedama, siis pakuksin kümnest suuremat numbrit," täpsustas ta. Pärimisele, kas selline kasv on hea või halb, vastas Pajula, et ühe kvartali kasvunumbritel ei ole tema arvates erilist tähendust. "Kui Eesti majandus kasvaks järgmise kümne aasta vältel ühtlaselt 10 protsenti aastas, siis oleks see kindlasti hea uudis. Kui tänasele 15protsendilisele kasvule järgneb aga homme 10protsendiline majanduslangus, ma ei ütle muidugi, et nii peaks juhtuma, siis võiks tänast kasvu vahest liiga kiireks pidada," sõnas mees.

"Kui tingimata on minu prognoosi tarvis, siis eeldan, et kasv jääb veidi madalamaks kui esimeses kvartalis ehk 10 protsendi kanti," sõnas rahandusminister Aivar Sõerd, kes kordas Andres Lipstoki öeldut, et see on üle potentsiaalse kasvu. Aastaseks kasvuks pakkus Sõerd ministeeriumi üldise prognoosi 9,6 protsenti.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing