Geeniravi abil suudeti täielikult ravida vähki

Gert D. Hankewitz 01. september 2006, 09:14

USAs suudeti geeniravi abil täielikult terveks ravida kaks vähki põdevat patsienti, kellel oli jäänud elada vaid mõni kuu.

USA Rahvusliku Vähiinstituudi uurimuse tulemused avaldati teadusajakirja Science veebileheküljel, vahendas ETV24 ajalehte Dagens Nyheter.

Üks tervenenud patsientidest oli 52aastane mees ja teine 30aastane mees ning nad mõlemad põdesid nahavähi agressiivset vormi, mille siirded olid juba levinud maksa, kopsudesse ja lümfisõlmedesse. Ravi alguses prognoositi, et nad võivad elada vaid mõne kuu, kuid poolteist aastat pärast geeniteraapiaga alustamist on mõlemad vähist täielikult vabanenud.

'See on esimene kord, kui keegi on näidanud efektiivset geeniravi vähi vastu. Me oleme oodanud tulemuste avaldamisega, et olla kindlad, et patsientidel ei tule vähk tagasi. Nüüd julgeme me öelda, et see on õnnestunud,' ütles uuringu eest vastutav Rahvusliku Vähiinstituudi professor ja peakirurg Steven Rosenberg.

Geeniteraapiat on teadusmaailm juba ammu pidanud vähi ravimise üheks tulevikuperspektiiviks, kuid seni polnud positiivseid tulemusi saavutatud.

Uus ravimeetod seisneb selles, et inimese verest võetakse teatavaid eriti agressiivseid immuunrakke, millele antakse retseptorid, mis suudavad ära tunda vähirakke. Seejärel süstitakse muundatud rakud tagasi patsiendi kehasse. Nii suudetakse haige enda immuunsüsteem panna võitlema vähiga.

Praeguseks on suudetud jõuda nii kaugele, et immuunrakkude retseptorid on muudetud oluliselt võimsamateks ning need on võimelised ära tundma erinevaid vähiliike.

Kokku on meetodit kasutatud 17 patsiendi peal ning neist kaks on täielikult paranenud. 'Et see toimib nii hästi nende kahe patsiendi puhul tõestab, et põhimõte toimib,' ütles Rosenberg. 'Tulevik näeb väga lootusrikas välja ja me oleme väga entusiastlikud oma tulemuste üle.'

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing