Hinnaralli muutis maja väärtuse aastaga peaaegu kahekordseks

Enn Tosso 04. september 2006, 00:00

BPE Kinnisvaraeksperdi müügi- ja turundusjuht Katrin Kurm-Valojää näeb eramute hinnatõusu põhjusena eelkõige sügis-talvist korterite hinna kiiret kasvu, mis nüüd kajastub eramute hindades.

"Aasta lõpus jäid korterite ja eramute hinnavahed juba sedavõrd väikseks, et korteri müüjad võisid tol ajal endale sama hinnaga maja soetada," möönab ta. Samas tekkis suur nõudlus eramute järele, mis on tänaseks eelmise aastaga hinnad kahekordistanud. Oma rolli mängib Kurm-Valojää hinnangul ka kallinenud ehitushind, mis hetkel kerkib veel kiiremini kui kinnisvara hind. Kui lõppeval suvel on kinnisvaraturg korterite osas olnud rahulikum, siis eramute turul on just kevad-suvi tipphooaaeg.

Kurm-Valojää eramuturul piirkondlikke erinevusi otseselt välja ei too. Kui sisemaa suunas tekib pidevalt elamukrunte juurde, siis mereäärsetes piirkondades tuleb meri vastu ja on tekkinud nn defitsiit, mis kergitab hindu veelgi. Viimsis pakutakse mereäärseid krunte müügiks juba 3500 kr/m".

Samas on tema sõnutsi piirkondi, kus täna krunti ostes ja sinna maja ehitades kujuneb rajamishind turuhinnast palju kõrgemaks - need on arendused keset lagedat põldu, kus on kehv infrastruktuur ning puuduvad juurdepääsuteed.

Kurm-Valojää toob veel välja, et täna müüakse krunte selgelt selle järgi, mis sinna peale saab ehitada ehk sisuliselt müüakse ehitusõigust.

Uus Maa Kinnisvarabüroo turundusjuht Tiina Shein möönab samuti, et eramajade ja kruntide turg on Tallinnas ja selle lähiümbruses ülimalt aktiivne. "Eramute sektoris on nõutumad kuni 2,5 miljonit krooni maksvad valmis majad Tallinna lähiümbruses," sõnab ta. "Tallinna linnas algavad vanemate eramute hinnad 3 miljonist kroonist. Uusi eramaju on Tallinnas müügil ülimalt vähe. Kaasaegsete, uute eramute hinnad algavad 5 miljonist kroonist."

"Selline tugev hinnakorrektsioon oli etteaimatav, arvestades korterite hindade tõusu Tallinnas ja selle lähiümbruses," toob Shein välja hinnaralli tagamaad.

Ta tunnistab, et suhe korterite ja elamukruntide ning eramute hindade vahel on olnud tõesti paigast ära ja seda eelmisel aastal toimunud korterite hinnaralli tõttu.

"Käes on periood, kus see ebaproportsionaalne hinnasuhe stabiliseerub," väidab ta. Nõudlus on kindlalt nihkunud korteritelt maade ja majade sektorisse. Nõudluse järsu suurenemise tõttu on eramute hinnatõusust tuntavam just elamukruntide hinnakasv. Kõige nõutum kaup kruntide sektoris on kommunikatsioonidega krunt Tallinna lähiümbruses hinnaga kuni 1 miljonit krooni. Nõudlus eramukruntide osas on kasvanud Keilas, Sauel, Jüris, Jõelähtmel.

Sheini sõnutsi moodustab krundi hind praeguseks hoonestatud kinnistu hinnast ligikaudu ühe kolmandiku.

Kaanon Kinnisvara tegevdirektor Härmo Haljaste toob majade hinnaralli põhjusena välja samuti korterite ja majade hinna ebaproportsionaalse vahe. "Tegemist on turu tavapärase reaktsiooniga," sõnab Haljaste.

Korterite praegused hinnad on võimaldanud paljudel maja või krundi ostuotsust kavatsetust ettepoole nihutada, mis omakorda on suurendanud nõudlust. Majahindade tõusu on soosinud ka ehitustööde ja -materjalide kallinemine, osutab Haljaste.

Haljaste hinnangul on hinnatõus Tallinna lähiümbruses suurem nendes arenduspiirkondades, kus elukeskkonna väljaehitamine hakkab jõudma lõpule ning potentsiaalseid hea asukohaga uusarendusi nii massiliselt peale ei tule. "Siin on oma osa kohalike omavalitsuste kehtestatud üldplaneeringutel, mis sätestavad täpselt perspektiivsete elamumaade asukohad ja mahud," sõnab ta.

2005. aasta lõpus korterite turul aset leidnud kiire hinnakasv kandus üle 2006. aasta alguses eramute ja eramukruntide sektorisse.

Hinnatõusu põhjuseks on olnud kiiresti kasvav nõudlus eramute ja eramukruntide järele ning samas nende pakkumise suhteliselt kesine maht.

Nõudlust omakorda on kasvatanud seegi, et suhteline hinnavahe korterite ja eramute vahel on muutunud põhjendamatult väikeseks, kindlasti on eramute hinnakasvu põhjustajaks ka kallinenud ehitushinnad.

On tekkinud olukord, kus inimesed eelistavad korterile kas eramaja, rida- või paarismaja.

Piirkondlikke tõusuerinevusi ei ole täheldanud, kasvutrend selles sektoris on üleüldine.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:19
    Otsi:

    Ava täpsem otsing