Paarismaja boks tuleb eramust soodsam

Enn Tosso 04. september 2006, 00:00

ERI maade ja majade maakler Raivo Juhanson on kindel, et paarismaja boksi soetamine tuleb oluliselt odavam kui analoogses piirkonnas eramu. Seda eelkõige põhjusel, et krundi soetamise ja ehitise lõpphind jaguneb paarismaja boksi ostu puhul kahe kaasomaniku vahel.

"Paarismaja boksi lõpphind tuleb kindlasti soodsam kui eramul, hinnavahe võib küündida kuni 50 protsendini," lisab Juhanson. Samas aga säilib eramule iseloomulik privaatsus ja oma maatükk.

Paarismajade soetamise vastu tunnevad suuremat huvi noored lastega pered, kes soovivad kolida korterist suuremale pinnale ja ka linnakärast eemale. Aga eramu ehitamiseks soov või võimalused veel puuduvad. Juhanson soovitab paarisamaja ehitamisel tähele panna, kas ehitusluba võimaldab paarismaja rajada ning et krunt oleks jagatud notariaalse kasutuskorra alusel.

Arco Vara Kinnisvarabüroo maakler Erki Arakas osutab sellele, et kuna paarisamaja ja eramaja krunt on üldjuhul sama suur, siis sellevõrra tuleb paarismaja tükihind ka soodsam, krundi maksumuselt tuleb kokkuhoid. Ruutmeetri hind tuleb aga Araka hinnangul nii era- kui ka paarismaja puhul võrdne. "Tavaliselt on paarismaja ühe boksi suurus ca 100 m2, eramaja keskmine suurus aga 150-180 m2. Ka siit tuleb hinnavahe paarismaja kasuks," räägib ta.

Eramute ja paarismajade hinnavahe on sageli marginaalne, mis oleneb pigem hetkel turul valitsevast pakkumise ja nõudluse vahekorrast.

Tasakaalus oleva turu korral oleks aktsepteeritav hinnavahe ca 20% paariselamute kahjuks. Paariselamu ei paku eramuga võrreldavat privaatsust ja iseotsustamise vabadust ning sageli on ka kasutusse jääv krundiosa väiksem.

Hinnavõidu suurus oleneb peamiselt krundi soetusmaksumusest.

Kallimates piirkondades on paariselamu rajamine tasuvam. Madalama ehitushinna tõttu saadav võit ei ole nii määrav. Siiski tuleks ehitamisel silmas pidada, et kõrgemad nõuded kehtivad bokside vaheseintele, mis peavad täitma rangemaid tule- ja helipidavuse norme.

Suuremat koormust peaksid olema suutelised vastu võtma ka piirkonda rajatud tehnovõrgud.

Ennekõike on soovitatav veenduda, et soetatavale krundile võib paariselamu rajada. Maatüki keskmisest suurem pind ei tähenda automaatselt suuremat lubatud ehitusõigust. Ridaelamute puhul võidakse näiteks nõuda iga boksi kohta vähemalt kahte parkimisplatsi.

Mida paarismaja ehitamisel peaks arvestama?

Enamasti ehitatakse paarismaju siiski müügi eesmärgil, mitte enda tarbeks, ehk siis ehitajateks on firmad, mitte eraisikud.

Kui aga kaks perekonda on otsustanud paarismaja kasuks ja leiavad sinna ehitaja, siis on see kindlasti soodsam, kui tellida kahe eraldi maja ehitustööd.

Seepärast on ka väikearendajad huvitatud just paarismajade ehitamisest. Kõik aga algab konkreetse krundi ehitusõigusest - kas sinna üldse on paarismaja ehitada lubatud või mitte.

Paarismaja projekteerides võiks kohe arvestada, et kuna ühe katuse all hakkab elama siiski kaks peret, siis peaks projektlahendusega kummalegi poolele võimalikult rohkem privaatsust jätma.

Näiteks ühise seina taga võiks olla majandusruumid, garaažid, garderoobid - ruumid, kus seina tagant kostev müra naabrite elu ei häiriks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing