Pöördumine Eesti ärimeeste poole

04. september 2006, 00:00

Pärnu Uue Kunsti Muuseumi nõukogu kutsub teid, lugupeetud ettevõtjad ja ärimehed, mitte osalema enampakkumisel, millega püütakse hävitada rahvusvaheliselt tunnustatud kunstikeskus.

Jutt on enampakkumisest, kus müüakse endine administratiivhoone Pärnus Esplanaadi tänav 10, mis on juba 14 aastat olnud Eesti esimese moodsa kunsti muuseumi koduks. Pärnu linnavalitsus pole toonud ühtki kaalukat põhjust, miks on vaja kinnistu maha müüa tühise alghinna, 20 miljoni krooni eest. Lähiajal võtab linnavolikogu vastu käesoleva aasta kolmanda lisaeelarve, mille tagajärjel täieneb linnakassa enam kui 50 miljoni krooniga. Kunstimuuseumi hädatapmine pole sugugi seotud majandusliku hädaga.

See 1992. aastal tasuta kasutusvaldusesse antud hoone on olnud doonoriks, alguses Chaplini nime all ja hiljem Uue Kunsti Muuseumina, et üldse võis tekkida mitmefunktsionaalne ja aktiivne kunstikeskus. Käesoleva aasta veebruaris langetas linnavolikogu otsuse, et viiekorruseline büroohoone müüakse maha tingimusteta. Tänu haritlaste ja rahvusvahelise kultuuriavalikkuse survele muutis linnavolikogu juunis oma otsust ning lisas tingimuseks, et linna kasutusse jäetakse esimese korruse kunstisaalid, kuid mitte fuajee. Meie avaldustele jätta avalikku kasutusse hoone fuajee, kus asub ainuke sissepääs majja, ning teisel korrusel asuvad kunstiteoste hoidlad, videoteek, kunstiraamatukogu ja videofilmide vaatesaal, pole linnavalitsus reageerinud.

Ekspositsioonipindade ja näituste ettevalmistamise ruumide laiendamiseks on juba kulutatud 6 miljonit krooni linna ning riigi raha. Arvesse on võetud, et muuseum kogud kasvavad aastast aastasse. Muuseumi surumine väiksematele pindadele on areneva kultuuriorganismi elutegevuse lõpetamine.

Linnavalitsuse liikmed on püüdnud kahtluse alla panna muuseumi kunstikogu olemasolu ja takistada meie tegevust vabaõhuobjektide loomisel. Tahame meelde tuletada, et meie kollektsioon on Eestis ainuke, kus kunstisõbrad võivad kohtuda Pablo Picasso, Yoko Ono, Jean Rustini, Corneille', Joel-Peter Witkini, Judith Chicago, Martin Garcia Rivera, Elisabeth Ohlsoni, Michael Kviumi, Edward Lucie-Smithi jpt teostega. Meil on suur valik nimekate Ladina-Ameerika kunstnike meistriteoseid ja töid puuetega kunstnikelt üle kogu maailma. Ka tänapäeva eesti tippkunstnike looming on kollektsioonis laialt esindatud.

Lisaks kujutava kunsti taiestele leiab muuseumiriiulitelt tuhandeid dokfilme erinevate rahvaste kultuuridest. Fonoteek katab kõiki muusikažanre ja inimkonna tähtsamate heliloojate loomingut. Majja on toodud valguskaabel, mis võimaldab televisiooni otseülekandeid. Hoone teisel korrusel asuvad ruumid telestuudiole.

Pärnu linnavalitsuse soovimatus jätkata kinnistu muuseumiks ümberehitamist riigi poolt tellitud projektide alusel on meile arusaamatu. Me ei taha uskuda, et tegemist on ihaga painutada üht meie hulgast - sotsiaaldemokraatlike vaadetega muuseumijuhti - koalitsiooni taktikepi alla.

Meile on asjaliku ja usaldusväärse ettepaneku ülekolimiseks teinud Viljandi linnavalitsus ning muuseum kindlasti laienebki Mulgimaa pealinna. Me ei pea õiglaseks Pärnu kuurordi muinsuskaitsealal paikneva viiekordse hoone, mille tulevik võiks olla ka rahvusvahelise kunstikooli oma tiiva alla võtmine, elu lõpetamist. Usume, et häid ja atraktiivseid muuseume, kus nautida rahvusvahelisi kunstitippe, väärivad nii Pärnu kui ka Viljandi. Seepärast kutsumegi teid, lugupeetud rahamehed, mitte osalema sellel amoraalsel enampakkumisel.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing