Virumaa meeste äri seisab kindlalt betoonjalgadel

Teet Reier 04. september 2006, 00:00

ASil ALTT on praeguseks Virumaal kolm betoonitehast. Sillamäel, mida kureerib tegevjuht ja juhatuse liige Toomas Kuusküll, ja Rakvere lähedal Näpil, kus ametis teine juhatuse liige Rein Hussar, toodetakse kaubabetooni ja raudbetoonelemente. Kohtla-Järvel toodetakse kaubabetooni.

Kuna Näpil on parasjagu käimas tootmishoonete uuenduskuur, käime kaemas Sillamäe betoonitootmist. "Esmajärjekorras oleme siingi investeerinud töövahenditesse, nüüd üritame ka otsast hakata tootmishooneid korrastama," selgitab Kuusküll Sillamäel ringkäiku alustades. "Viimaste aastate investeeringud on küündinud kümne miljoni kroonini, tänavu kulub aga kolm korda rohkem, kuna järgmisest aastast alustab Sillamäel tööd ka pressbetoonist tänavakivide tehas."

Kunagi Vene sõjaväele kuulunud hoonetes käib vilgas tegevus. "Oleme jaotanud tootmistsüklid loogiliselt, alustades rakiste ja vormide valmistamisest, millele järgneb metallitsehh, kus valmistatakse sobiva suurusega armatuurid, ja lõpuks betoontoodete valutsehh," räägib Kuusküll. "Väga suuri valudetaile me tihti ei valmista, sest nende tõstmine nõuab juba spetsiaalkraana tellimist."

Hetkel võimaldab telferkraana tõsta kuni kümnetonniseid detaile. Äraviimist ootavadki suured betoonvundamendid, millele tulevikus kinnitatakse Sillamäe sadama valgustustornid.

"Sillamäe sadamale oleme me teinud palju erinevaid töid, tellimusi on laekunud sadama arenedes pidevalt," kiidab Kuusküll koostööpartnerit. Nii räägib ta, kuidas mäslev meri on nii mõnigi kord sundinud ehitajaid taanduma. "Ükskord oli meestel ikka hirm nahas, et kas saavad betoonipumba enne kätte, kui vesi selle üle ujutab, aga said."

ASi ALTT arendusjuhi Valdur Soppe sõnul on firma toodangut kasutatud paljudel Virumaa suurtel ehitustandritel. "Kui sõidate mööda Narva maanteed Rakverest Jõhvi poole, jäävad teile Tüükri kandis kindlasti silma kahele poole teed kerkivad betoontornid," lausub ta.

Selgub, et need on kerkivate tuulegeneraatorite alused, kus kuni neljakümne meetrini ulatub betoon, sealt edasi aga juba metallkonstruktsioon. "Tiivikud, mida tuul peab ringi ajama, on nelikümmend viis meetrit pikad, eks sellise monstrumi alus peabki tugev olema," lisab Soppe.

Eeliseks konkurentide ees on Soppe arvates kindlasti mobiilsus. Kolm erinevat tootmist võimaldab katta kogu Virumaa. "Vastavalt toodangu sihtkohale vaatame, kas meil on seda kasulik vedada Näpilt, Kohtla-Järvelt või Sillamäelt," selgitab ta. "Kaubabetoon on ju kapriisne materjal, üle saja kilomeetri kaugusele ning kauem kui kaks tundi ta vedamist eriti ei kannata."

Seda, et nende toodang suundub eelkõige tööstusobjektidele, tõdeb ka Soppe. "Aga teeme ka kortermajade ning eramute ehitamiseks sobivaid detaile ja soojustatud seinapaneele. Sellistest paneelidest on võimalik majaseinad ühe päevaga püsti saada."

Kuna ASi ALTT tootmismahud on suurenenud, vajab ettevõte kasvamiseks ka lisatööjõudu. "Ega seda lihtne leida pole, aga siiani oleme hakkama saanud," kinnitab Kuusküll. "Samas oleme rõõmsad, et üheksakümne viiest firmas töötavast inimesest on viis olnud koosseisus algusest peale ning kaheksateist töötab juba kümme aastat."

Tulevikku vaadates arvab Kuusküll, et tootevaliku mitmekesistamise suund õigustab end. "Kui siiani püsis detailide valmistamise osakaal kogutoodangus 10% piiril, siis nüüd oleme asunud seda suurendama," räägib ta. "Sel aastal peaks see moodustama viiendiku ja järgmisel aastal käivituva tänavakivide tootmisega kasvama veelgi."

"Erinevaid tugevaid tootmisüksusi arendades on see kui endale lisajalgade kasvatamine, mida rohkem jalgu, seda kindlamini firma püsib," naerab Kuusküll.

ASi ALTT Sillamäe segusõlm on automatiseeritud. Esimese korruse operaatoriruumis jooksevad kõik andmed arvutisse kokku ja kogu tootmist juhitakse siit. Siin on ka näha kogu protsessi, kus iga segukogus saab pärast isikliku ID-kaardi ehk siis väljaprindilt on kenasti näha, kui suures koguses ning millises vahekorras komponente segule lisati. "See aitab lahendada hilisemaid kvaliteedivaidlusi," selgitab Kuusküll. "Kui objektil ehitaja midagi valesti teeb, ollakse varmad tootjat süüdistama, meil on kogu koostis paberil mustvalgelt kirjas."

Segusõlme teisel korrusel võib näha veel unikaalset doseerimisseadet, kus kogu töö käis suurel juhtpuldil kange keerates ja nuppe vajutades. Iga komponendi mahuti allosas oli turukaalule sarnanev ümmargune kaalumehhanism. "Juhtus operaatoril olema sinine esmaspäev, ei võinud kunagi teada, mis koostisega segu valmis," naerab Kuusküll. "Praegu käib kõik automaatselt, siiski on meil veel tööl üks inimene,kes seda kosmoselaeva juhtpulti käsitseda oskab."

Kõik ASi ALTT tootmisüksused on varustatud kaasaegsete küttekeskustega firmalt Polarmatic OY Turbomaticu vedelküttel töötavate korstnata katlamajade näol. Põlemisgaasid juhitakse otse killustiku- ja liivapunkritesse, mistõttu saaste välisõhku saab olla vaid teoreetiline. Antud lahendus annab vajaliku 300 7C turbogaasi ja kuuma vee betooni tootmiseks, kui välisõhu temperatuur on 0 7C lähedane või alla selle. Kõrvalproduktina tekkiv küttevesi kütab kõigi tootmisüksuste tootmishooned, sealhulgas betooni- ja raudbetoontoodete valu- ja abitsehhid.

AS ALTT betoonitööstus on 15 aasta jooksul kasvanud omanike tasasel ja kindlal juhtimisel Virumaa kõige laiaulatuslikumaks betoonitootjaks. Viis tootmisüksust annavad suurepärase geograafilise kaetuse ja lubavad head klienditeenindust.

Ehitusmaterjalitööstuse ettevõtetest on tähelepanuvääriv osa leidnud endale koha Virumaal, samas ei pruugi äritegemine seal sugugi lihtne olla. Seda enam väärib kiitmist just ALTT meeste tark asjaajamine, kus ettevõtte ärilise arendamise kõrval on suudetud ka tootmise kvaliteedil Tallinna Tehnikaülikooli sertifitseerijate silma peal hoida; just betoonitööstuses tuleb tootmisprotsessi korraldamist väga oluliseks pidada.

Loodetavasti saavad ka mitmed Virumaa suurprojektid õige hoo sisse, ALTT betoonitööstus on nende jaoks igatahes valmis.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:19
    Otsi:

    Ava täpsem otsing