Virumaal muutub äripindade turg aktiivsemaks

Rutt Kaasik 04. september 2006, 00:00

Virumaa kinnisvaraturg on üha enam hoogu kogumas, seda ka äripindade osas.

Märgatavalt on tõusnud nõudmine erinevate kaubanduspindade järele. Äripindade klientide nõudmised ei ole muutunud, põhilised valikukriteeriumid on mugav parkimine, hea ligipääs, logistiliselt hea asukoht, korralikud tehnilised tingimused, kommunikatsioon.

Rakveres on kontoripindade üürihinnad ja vabade pindade osakaal viimasel kolmel aastal püsinud ühel ja samal tasemel. Valminud büroohoonetes on turule tulnud küll uus kvaliteet, kuid vabu pindu on see-eest rohkem. Suur vakantsus sunnib üürileandjaid üürnike säilitamiseks üürihinna osas järele andma.

Lähiajal on Rakvere kesklinnas valmimas mitu ärihoonet, kus osa pinnast moodustavad bürood. Valdav osa arendusprojektidest algatatakse mõne ettevõtte poolt enda vajadusi silmas pidades või kindlustab arendaja end juba enne ehitama asumist üürnikega.

Nõudluse märgatav suurenemine Rakvere büroopindade turul pole tõenäoline. Rakvere tähtsus piirkondliku keskusena on vähenenud Kirde regiooni keskuse Jõhvi kandumise tõttu. Pikemas perspektiivis võib nõudlust suurendada eurobürokraatia süvenemine, teenindussektori kasv ja ettevõtluse arengu.

Ka kaubanduspindade üürihinnad Rakveres on viimase aasta jooksul püsinud suures osas muutumatuna. Turule on viimasel ajal tulnud mitmeid uusi kauplusepinud.

Möödunud aasta lõpul valmis ca 3500 m2 suurune pind Nurga Äri vastvalminud ehitusmaterjalide kaupluse laienduse näol. Lähiajal on oodata ligikaudu 1500 m2 kaubanduspinna lisandumist Keskväljaku ääres ja selle lähiümbruses peatselt valmivates hoonetes.

Tootmishooneid soovitakse Rakvere kandis pigem osta kui üürida, laopindade puhul on valdavad üüritehingud. Kui üürihinnad on püsinud viimasel ajal suhteliselt muutumatutena, siis müügihinnad tõusevad.

Üürimiseks pakutakse enamjaolt suuremate komplekside koosseisus olevaid laoruume, müügiks aga ebafunktsionaalseid moraalselt ja füüsiliselt vananenud või logistiliselt ebasoodsas asukohas tootmishooneid.

Hea asukoha ja kommunikatsioonidega varustatud kinnistute puhul tuleb amortiseerunud hoone lammutada, kinnistu jagada ja uued hooned rajada.

Kuna maakonnakeskuses ja selle lähiümbruses on ettevõtluseks sobivate tootmishoonete pakkumine küllalt piiratud, on polüfunktsionaalsete hoonete müügihinnad kerkinud küllalt kõrgele.

Lao- ja tootmispindade arendustegevus Rakveres ongi kuni käesoleva ajani tähendanud peamiselt olemasolevate hoonete rekonstrueerimist ja laiendamist.

Uusi hooneid on rajatud üksikuid. Pikemas perspektiivis saab lao- ja tootmisotstarbelise kinnisvara ehitus Rakveres kindlasti hoo sisse ning arendustegevuse rõhuasetus jääb omakasutuseks vajalikele hoonetele.

Lao- ja tootmispinnad Jõhvis on enamikus kontsentreerunud nelja piirkonda: Tallinna-Narva raudtee ja Pargi tänava vaheline ala, Kaare ja Tartu maantee vaheline ala, läänepoolne äärelinn - Sompa poole suunduva raudtee ümbrus, kuhu jääb ka Jõhvi Tööstuspargi territoorium, ning Narva mnt, Linda t, Rakvere t, Jaama t ja Tallinna-Narva magistraali vaheline ala, kus paiknevad toiduainetööstuse ettevõtted, nagu AS Kalev Jõhvi Tootmine, AS Viru Joogid, AS Maag Piimatööstus ning ASi Onninen kauplus-ladu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing