Ei saa meie läbi Lätita

Romet Kreek 05. september 2006, 00:00

Tallinna Kaubamaja tütarettevõte Selver teatas eile, et ettevõte on võtnud plaanida laienemise Lätti. Selveril on Lätti laienemiseks kaks teed - kas suurelt või vaikselt. Üks võimalus on võtta üle mõni Lätis tegutsev kett. Sellisel juhul saaks Selver kiiresti kätte töötavad kauplused, töötajad, töötavad tarneahelad ja kliendid. Negatiivne on see, et ülevõtmine tähendaks korraga suurt rahakulutust.

Teine võimalus on hakata ise vaikselt kauplusi rajama. Sellisel juhul tuleks juba osta kauplusi või maatükke, kuhu kauplusi ehitada. Alternatiiviks oleks maa rentimine. Uute poodide sissetöötamine nõuab rohkem aega ning pole kindel, kuidas lätlased kundedena Eesti ettevõtte vastu võtavad. Rahakulutusi tuleb teha väiksemas mahus ning need jaotuksid pikema ajaperioodi peale. Sellisel juhul jääks aga Läti-projekt pikemaks ajaks nii Tallinna Kaubamaja kui ka Selveri jaoks marginaalseks.

Võib-olla maskeerib Lätti laienemine seda, et Eesti jaekaubandusturg on juba üleküllastunud ja Selveril hakkab Eestis nappima tasuvaid kasvuvõimalusi. See võib tähendada, et Selver muutub Eestis üha enam koos turuga kasvavaks ettevõtteks, mitte oluliselt suurema turuosa lõikajaks.

Uudis on pigem positiivne, kuigi on ebaselge, kumma tee Selver valib. Võimalik, et nii kaugele pole arengukavaga veel jõutudki. Selver tutvustab oma Läti-plaane jaanuaris.

Tallinna Kaubamaja aktsia reageeris uudisele pea neljaprotsendise tõusuga 82,14 kroonini (5,25 euroni). Aktsiaga tehti 30 tehingut ja 1,3 mln kroonine käive.

Harju Elekter osaleb ühisfirmas SIA Energokomplekts, milles Harju Elektri osalus on 10 protsenti. Ettevõtte prognoositav aastakäive on 2,5 mln latti (40 mln krooni). Harju Elektri aktsia hind sulgus muutumatuna 61,02 kroonil ehk 3,90 eurol. Aktsia käibeks tuli 0,2 mln krooni.

Läti Hoiupank ehk Latvijas Krajbanka sai tänasest Tallinna ja Vilniuse börside liikmeks.

Läti-melu välise sündmusena ületas Eesti Telekomi aktsia jõuliselt 120 krooni taseme.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 16:14

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing