Edgar Savisaar teenib sponsorite abiga miljoneid

Villy Paimets 06. september 2006, 00:00

Kaks aastat tagasi andsid sponsorid Edgar Savisaare firmale OÜ Fixor Holding tema raamatu "Peaminister" kirjastamise toetuseks 300 000 krooni.

Eelmisel aastal lisasid sponsorid veel 130 000 krooni. Fixor Holding, mida juhib Edgar Savisaare poeg Erki, edastas summa ajalookirjanduse sihtasutusele Kleio, kes omakorda valis raamatu jaoks materjale koguma ja ette valmistama sihtasutuse R-Arhiiv.

Nii Kleio kui ka R-Arhiivi nõukogus on Keskerakonna Tartu piirkonna juht Aadu Must, erakonna peasekretäri Kadri Musta isa.

Siiski jäi Fixor Holdingule antud summadest väheseks ning sponsorid kandsid sadu tuhandeid kroone ka SA R-Arhiiv kontole. Sponsorite seas olid Toomas Annus (Merko Ehitus), Urmas Sõõrumaa (Falck Baltics), Rein Kilk (Pärnu Stividorid), Alexander Kofkin (Meriton Hotels) ja teised. Kokku läks Savisaare raamatu kirjastamine maksma 1,1 miljonit krooni, kogu raha tuli sponsoritelt.

Arvestades, et Keskerakonna kontorites oli raamat 400 krooniga müügis ning ega edasimüüjadki seda palju odavamalt ei saanud, siis teeniks Edgar Savisaare firma 12 000 eksemplari suuruse tiraaži pealt kokku tublisti üle 4,5 miljoni krooni.

Teisisõnu - raamatuprojekti potentsiaalne kasum võib tänu sponsoritele ulatuda miljonitesse kroonidesse.

Raamatuprojekti kasumlikkus ja toetajate raha võimaldavad Savisaarel ka jagada raamatut tasuta, nagu tegi ta seda viimati augustis 1991. sündinud Tallinna ja Harjumaa noortele.

Raamatu toetajatest on näiteks Toomas Annus, Urmas Sõõrumaa ja Oliver Kruuda varem toetanud Keskerakonda miljonite kroonidega. Alexander Kofkini Meriton Grand hotellis on juba aastaid olnud Keskerakonna valimisstaap.

Samas on raamatu ost ja selle kirjastamise rahastamine ärimeestele heaks võimaluseks toetada Edgar Savisaart ja tema perekonda isiklikult, mitte annetades sularaha Keskerakonnale.

Viimasel puhul oleks sellel juures ka tuntav korruptsioonimaik. Ärimees võib OÜ-lt Fixor Holding raamatuid osta, tegu on juriidiliselt korrektse viisiga toetada Eesti suurima võimuerakonna juhti.

Keskerakond on eelistanud mitmetest oma sponsoritest vaikida. Erakond pole siiani avalikustanud, kes ostsid 10 miljoni krooni eest investeerimispanga LHV vahendusel erakonna võlakirju. Tänaseks on neist tagasi makstud miljon krooni, 9 miljoni krooni tagasimakse tähtaeg on 2007. aasta märts.

Keskerakonna juhitav Tallinn korraldas taasiseseisvuspäeva puhul 1991. aasta augustis Tallinnas ja Harjumaal sündinuile piduliku vastuvõtu, noored said ka kingituse - noortepärase koti Edgar Savisaare raamatuga.

"Kutseid läks noortele laiali 450," ütles Tallinna linna avalike suhete direktor Ain Saarna. Ta lisas, et linna poolt oli kingituseks kott, raamat sinna sisse tuli Keskerakonna poolt. "Jah, initsiatiiv tuli nende poolt," lausus Saarna.

Küsimusele, kas muidu oleks siis noortele lihtsalt tühi kott kingitud, vastas Saarna, et see oli selline õlal kantav noorte kott. "Kott sai üsna raske, mida sinna ikka veel lisada," ütles Saarna ning lisas, kingitud kotil on kirjad ka peal - 15. aastat taasiseseisvust ja Tallinna logo.

Keskerakonna peasekretär Kadri Must kinnitas aga, et erakond küll seda kingitust ei teinud. "Ma arvan, et kirjastus tegi selle kingituse," vastas Must. "Jah, Fixor Holding, Erki Savisaarelt (Edgar Savisaare poeg, OÜ Fixor Holding tegevjuht - toim.) tuleks küsida, mina ei ajanud neid asju." Veidi hiljem helistaski Must tagasi ja ütles, et, jah, raamatud lisas kingikotti Fixor Holding.

"Jah, nii ta oli," kinnitas ka Erki Savisaar. "Miks? Aga miks mitte? Me leidsime, et see oleks selline ilus liigutus, et tuletada neile meelde, mis juhtus ajal, kui nad sündisid."

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing