Kalev võib loobuda kahjumiga tegutsevast piimatööstusest

Lauri Matsulevitsh 06. september 2006, 00:00

2002. aastal üle võetud Paide piimakombinaat, praegune Kalev Paide Tootmine oli eelmisel aastal Kalev grupi ainus kahjumlik üksus. "Kui me ei suuda endale selle aasta lõpus või järgmise aasta alguses paremaid numbreid saada, siis me arvatavasti loobume sellest sektorist," sõnas Kalevi juhatuse esimees Oliver Kruuda. Olukord saab tema sõnul piimatööstuses paraneda alles siis, kui tooraine hind maailmaturul langeb.

Asjad hakkasid Kalevi jaoks kehvasti minema eelmisel aastal, kui Taanis lahvatas karikatuuriskandaal. "Eelmisel aastal joonistas üks Taani ajakirjanikupoisike moslemite kohta pilapilte ning selle tulemusena kukkus nendes riikides Rootsi-Taani piimatootja Arla täiesti kokku," selgitas Kruuda. Kuna moslemiriigid on suured piimatoodete tarbijad, siis tulemuseks oli 30protsendine võihindade langus maailmaturul.

Kalev oli aga eelmisel aasta lõpus, enne pilapiltide avaldamist sõlminud piimatoodete müügilepingud, millega loodeti teenida 17 miljonit krooni kasumit. Piimatoodete hinna langus maailmaturul mõjutas Kalevi piimatööstust 52 miljoni krooniga ning tulemuseks oli hoopis 35 miljoni kroonine kahjum.

"Seda ei osanud ju keegi ette näha," rääkis Kruuda. "Kui keegi ütleb, et ära on tüüdanud Kalevi jutt kasumisse minemisest, kui midagi tegelikult ei toimu, siis ei ole see päris õige. Meil ei ole kompetentsi globaalsetes hinnamõjutustes."

Eelmisel aastal käis Kalev välja ka plaani hakata eksportima piima pooltooteid Aafrikasse ja Kaug-Itta, kuid siiani ühtegi lepingut sellel suunal sõlmitud pole. "Seal on teised kultuurid, neid on vaja tundma õppida," seletas Kruuda.

Juunis lõppenud majandusaastal sai Kalev miljon krooni kasumit, mida rõhus viimase kvartali 41 miljoni kroonine kahjum. Kalevi aktsia on pärast kehvapoolsete kvartalitulemuste avaldamist vähe liikunud. "Tundub, et investorid ootavad lähiaastatel Kalevilt tugevat kasumit kinnisvaraärist," sõnas Hansabank Marketsi analüütik Pavel Lupandin. "See on ka ehk põhjuseks, miks nõrkadele neljanda kvartali tulemustele vaatamata investorid aktsiat müüma ei tormanud."

Viru Õlle juhatuse esimees Ott Licht ostis Kalevi aktsiaid umbes aasta tagasi, kui aktsia maksis 15 krooni. "Aktsiaid tuleb osta siis, kui on segased ajad," viitas ta toona ilmsiks tulnud suhkrutrahvile. "Tundus, et nõrganärvilised tahavad müüa," põhjendas ta ostuotsust. Investor leidis, et aktsia võiks olla veel vähemalt 20% kõrgemalt hinnatud. Negatiivseks pidas ta Eesti börsile sümptomaatilist vähest likviidsust, mistõttu on aktsia hind kõikuv.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing