Tallinn lööb Vabaduse väljakul käed Leedoga

Liis Kängsepp 06. september 2006, 00:00

Läbirääkimised Tallinna linna ja OÜ Varamaad Kinnisvara vahel on kestnud juba pea aasta, kuid ettevõtte eelmiste omanikega - Anatoli Kanajevi ja Abram Beinensoniga - linn ühist keelt ei leidnud. Mõned nädalad tagasi müüsid Kanajev ja Beinenson Varamaad Kinnisvara OÜ-le Arco Vara Saare Kinnistud, mis kuulub Arco Varale ja Vjatšeslav Leedole. Arco Vara Saare Kinnistud on toetanud Edgar Savisaare raamatu "Peaminister" väljaandmist.

Varamaad Kinnisvara juhatuse liikme Urmas Linnu sõnul lepiti omanikuvahetus kokku juba hulk aega tagasi.

Leedo Vabaduse väljakuga seonduvat kommenteerida ei tahtnud. "Absoluutselt ärge küsige mu käest neid asju, ma ei oska vastata ja ma ei taha vastata," ütles ta. "Mul ei ole aega ja ma tahan enne midagi ära teha ja alles siis rääkida."

Tallinna abilinnapea Taavi Aasa sõnul alustati läbirääkimisi Varamaad Kinnisvaraga mullu ning kevadeks jõuti nii kaugele, et hakati koostama ühiste kavatsuste protokolli, mis sai suve alguseks ka valmis. "Vahepeal tuli suvi peale ja osaühingus toimusid muutused, tänaseks jõudsime nii kaugele, et saime kokkuleppele uute omanikega," rääkis Aas.

Kokkuleppe järgi hakkab moodustatavas äriühingus kuuluma linnale 70% ja Varamaad Kinnisvarale 30%.

Varamaad Kinnisvara mõned aastad tagasi tehtud kalkulatsioonide järgi peaks maa-aluse parkla ehitamine maksma minema vähemalt 120 miljonit krooni, lisaks on linn välja arvutanud, et maa-aluste kommunikatsioonide ümbervedamine läheks maksma 40 miljonit krooni. Aas rõhutas, et arvestused on tehtud mõned aastad tagasi ning lisaks võivad ehitamist kallimaks muuta võimalikud arheoloogilised leiud.

Kui kasumlikuks ettevõtmine kujuneb, ei osanud Aas veel öelda, kuid tema sõnul näitavad kalkulatsioonid, et pikas perspektiivis on tegemist kasumliku äriprojektiga. "Ega me päris lambist ei ole seda projekti teinud," ütles Aas, kelle sõnul teenivad investeeringud end tagasi umbes kümne aastaga. "Investeeringuna on projekt küllaltki kulukas ja linnal üksinda ei ole mõistlik nii pikaks ajaks nii suurt summat sinna alla kinni panna."

Projekti rentaablust ja hinda ei osanud öelda ka Lind, kelle sõnul peab linn esitama Vabaduse väljaku visiooni detailplaneeringus. "Meie nägemuses võiks projekt parkimiskohtade järele karjuva Tallinna kesklinna probleeme olulisel määral lahendada."

Varamaad Kinnisvara sai Kaarli pst tenniseväljakute maa-alal asuvate hoonete omanikuks 2004. aasta juunis ning toona nägid omanikud Kanajev ja Beinenson, et Varamaad Kinnisvara ülesanne oleks maa-aluse osa väljaehitamine ning linn rajaks selle peale promenaadi ja kõik muu kavandatu.

Kanajev kommenteeris sel nädalal Eesti Päevalehele, et Varamaad Kinnisvara sai müüdud, sest Beinensonil oli raha tarvis teiste projektide jaoks. "Mind ennast selle projekti juhtimine ei huvitanud ja nii tegime pragmaatilise otsuse ja müüsime projekti ära," ütles Kanajev Eesti Päevalehele.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing