Koalitsioonilepe andis Rüütlile toetushääle

Airi Ilisson 07. september 2006, 00:00

Sõidame valimisi vaatama, sest Võru on rohkem kui ühe valijamehega omavalitsustest esimene koht, mis oma esindajad 23. septembri presidendirallile välja valib.

Kuigi volikogus kulgeb kõik plaanipäraselt ja tasakesi - vastavalt jõujoontele saab ühe valijamehe kumbki presidendikandidaat -, leegitsevad otsuse taga tegelikult aastatepikkused kired, mis said alguse sellest, et kohalik suurärimees Meelis Munski Isamaaliidust Reformierakonda üle kolis ja Isamaaliit opositsiooni kukkus.

Minutid enne erakorralise istungi algust istub volikogu keskerakondlasest esimees Tõnu Anton oma kabinetis ja kinnitab, et mingit survet selles linnas küll keegi kellelegi ei avalda. "On inimestevahelised kokkulepped, nagu ka mees ja naine lepivad enne abielu kokku," selgitab ta.

"Samuti ei eksisteerinud survet Rüütli valimiseks või Riigikogus hääletamata jätmiseks, ei ole ühelegi piirkonna liikmele antud ülesannet, et mine ja räägi ära," rõhutab Keskerakonna Võrumaa piirkonna juht. Anton kinnitab, et pole ühegi volikogu liikmega valijameeste valikut arutanud.

Sama juttu räägib Võru linnapea Ivi Eenmaa: "Keskerakond ja Reformierakond on omavahel kokku leppinud, et ei aja segamini riigi ja kohaliku omavalitsuse küsimusi. Mis puudutab Võru linna, siis siin me mõtleme Keskerakonnaga väga ühtmoodi." Eenmaa sõnul on koalitsioon end igati õigustanud: linn muudkui uueneb, rajatakse uusi teid, koolimajadel on uued katused, valmivad uued hooned ja pargid. "Rahulolu näen linnas igalt poolt, inimesed tulevad vastu, kallistavad ja kingivad meepurgi," räägib Eenmaa.

Linnapea on ainult kurb, et Isamaaliit muudkui roikaid kodaraisse loobib. "Näiteks möödunud suvel esitasid nad linnavalitsuse vastu viis kriminaalasja, aga jumala eest - kõik näevad, et ma ei valeta, ei varasta," räägib ta.

Linnavolikogu 21 liikmest 9 on reformierakondlased, 4 rahvaliitlased, 3 on Keskerakonnast, 3 Isamaliidust ja 2 liiget on sõltumatud, ehk teoreetiliselt on Reformierakonnal, Isamaliidul ja Res Publical kolme peale lootust saada kaks Toomas Hendrik Ilvese meelset valijameest.

Kõigepealt tuleb volikogust neli valijamehe pakkumist: välja käiakse Tõnu Anton, reformierakondlane Ilmar Sild, parteitu ning Res Publica taustaga Henni Nassar ja neljandaks pakub Isamaaliit veel välja volikogu aseesimehe, reformierakondlase Erki Saarmani nime. Saarmanile tuleb see ilmsesti üllatusena, ta hüppab püsti, tänab ja teatab, et võtab oma kandidatuuri tagasi.

Hääletamise tulemused selguvad libedasti: Reformierakonna esindaja poolt on 17 hääletajat, Keskerakonna esindaja poolt 16 hääletajat ning Võrumaa edukaim saetööstur, ASi Förmann NT juhatuse esimees Nassar kogub kaheksa poolthäält. "Otsus vastu võetud ja tuletan meelde seaduseparagrahvi: "Valimiskogu liikmed on otsuse langetamisel vabad!"" teatab Anton.

"Ei lootnud niipalju saada," ütleb Ilmar Sild tagasihoidlikult.

Kõik läks just nii, nagu pidi, arvab enamik osalisi. Kohalikul ajakirjandusel pole vaja olnud viimasel aastal volikogu hääletamistele kohale tullagi, sest tulemus - 12 : 9 - käib nööripidi mööda koalitsiooni-opositsiooni seisu.

Võru Ossinovskina tuntud Munski laiutab käsi: ta valinuks edumeelse Ilvese valijamehe, aga koalitsioonilepe seob.

"Koalitsioon püsib meil nagu Hiina müür, me saatsime väga usaldusväärseid signaale otse Tallinna, aga kasu polnud tuhkagi," võtab asja kokku endine isamaaliitlasest abilinnapea, volikogu liige ja Enereli tegevjuht Andres Kõiv. Siis on ta eriti kurb, kui Rüütel ühe lisahäälega tagasi presidendiks valitakse.

Valimiste ajal näitab ootamatut tarvidust külaelanikega kohtuda majandusminister Edgar Savisaar.

Nädala alguses kohtab Savisaare ametiautot Saabi ootamatu ja väidetavalt läbini apoliitilise väljasõidu käigus Kelvingi külavärava ees, sest majandus- ja kommunikatsiooniminister kuulab külaelanike muret kalda lähedal asuva ankurdamispaiga pärast.

Süvenevas vihmasajus kurdavad hiljuti Arnold Rüütlilt Eesti kaunima küla tiitli pälvinud Kelvingi külavanem Ants-Hembo Lindemann ja Eesti suursaadik Saksamaal Clyde Kull, et lääne- ja lõunatuulte eest varjuvad naftatankerid on ohtlikud loodusele ja tekitavad ebameeldivat müra (veeteede ameti andmetel ankurdatakse päevas 1,5 laeva).

Külaelanike kinnitusel sattus majandusministri külaskäik valimisajale juhuslikult ja tegemist on igati apoliitilise üritusega. "Clyde Kull saab ministriga hästi läbi, oli parasjagu puhkusel ja kutsus ta vaatama," põhjendab Lindemann. Ta kuulub Keskerakonda, samuti nagu juba aasta ankurdamispaiga eemaldamise eest võidelnud Euroülikooli rektor, bioloogiadoktor Jüri Martin. "Meil on siin külas inimesi igast erakonnast, ainult Rahvaliit pole esindatud," lisab Lindemann.

Taevast tilkuv vesi paneb kohtumisele kiire punkti. Savisaar teeb veeteede ameti peadirektorile Andrus Maidele, kantsler Marika Priskele ja nõunik Oleg Harlamovile ülesandeks kokku kutsuda töögrupp ja 20. septembriks esitada tehtust memo, samuti rääkida läbi keskkonnaministeeriumiga, kelle haldusalasse vastav seadus käib. "Algul arvasin ka, et kohalikud rikkad nõuavad eritingimusi, aga mind on nad veennud, et muutusi on vaja," resümeerib minister.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:14
    Otsi:

    Ava täpsem otsing