American Dream Eesti moodi

Ellen Murula 08. september 2006, 00:00

Minu tutvusringkonnas on suurt poleemikat tekitanud kohustusliku kogumispensioni küsimus. Miks seda igas pangas peale surutakse ja miks üldse peab pensionikogumine kohustuslik olema? Nagunii on esimesed palganumbrid väiksed ja nüüd võetakse seegi natuke ära.

Lääne-Euroopa rühkis klassikalise heaolu ühiskonna mudeli poole ja seisab lõhkise küna ees. Eesotsas Prantsusmaaga.

Rahvastik vananeb silmipimestava kiirusega, noortel on raske tööd leida ja nii kirglikud kui prantslased ka ei ole, on sealgi probleeme iibega. Riigil tulevikus pensioni maksmiseks raha ei jätku.

Ameerika näide on teine äärmus. Tasuta haridus on seal enneolematu luksus ja vanemad hakkavad võsukestele ülikoolifondi jaoks raha koguma juba maimikueas. Nõnda nagu filmides nähtud. Arstiabi eest maksab sinu kindlustusfirma, mitte tööandja või riik. Ise otsustad, kuhu ja kuidas oma raha jaotad.

Palk jääb küll inimestele täies ulatuses kätte, aga midagi tarka üks keskmine kodanik sellega teha ei oska. Ikka ja jälle antakse oma säästud pealtnäha usaldusväärsete kindlustusfondide kätte, mis siis raha valesti investeerivad ja pankrotistuvad. Pension ja unistus ülikoolist läinud, hambaarsti juurde ei saa ja riik ka ei aita.

Mulle Eesti variant meeldib. Haigekassa töötab ja koolid on tasuta. Tuleb välja, et ka vanaduspõlv on kindlustatud.

Praegu saan oma teise samba panga ise valida. Arvestades, et panku on meil suhteliselt vähe, on selle valikuga üsna raske täiesti mööda panna. Enda kogutud pensioniraha annab vähemalt väikekodanliku kindlustunde, et midagi on tulevikuks juba olemas. Tallinn-Tartu maantee vajab 2056. aasta suvel remonti ja neelab oma miljonid. Mina ei taha elada pensionivähendamise hirmus.

Nii et liituge, noored, ja koguge raha seni, kuni saate ise oma panga valida. Kui riik selle valiku teie apaatsuse pärast ise teeb, on jälle hädakisa lahti!

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing