Rüütlil Tallinnast kümme häält käes

Airi Ilisson 08. september 2006, 00:00

Tallinna volikogu ainsa punktiga erakorralise istungi avab opositsioonis Reformierakonna fraktsiooni juhi Keit Pentuse ettepanek käituda poliitiliselt kultuurselt, just nii nagu demokraatlikus ühiskonnas ikka olema peab. "Opositsioon võiks taotleda kuue valijamehe valimist ning 5 : 5 oleks täiesti õiglane jaotus," räägib ta.

Vististi räägib ta kurtidele kõrvadele, sest veidi varem lõpetanud Keskerakonna fraktsioonis käisid asjad kohalolnute sõnul järgmiselt. Kõigepealt arutati 40 minutit kaheksa linnaosa põhimääruse kinnitamist. Siis luges fraktsiooni esimees Elmar Sepp ette kümme nime. Ta küsis arvamust, ning mitte keegi ei öelnud "ei". Tõnis Bittman ja Jaak Vihmand pakkusid välja, et võivad ka valijamehed olla, aga seda mõtet ei toetanud keegi.

Pettunuid leidub Keskerakonna ridades rohkemgi. Koolidirektor Märt Sults ütleb, et oleks hea meelega valima läinud, kuid austab partei otsust. "Kui koolis on õppenõukogu otsus, siis ma ei lähe ja ei hakka kaelasid murdma, isegi kui mulle see ei meeldi," võrdleb ta.

Kümne Keskerakonna kandidaadi nimed on järgmised: Toomas Vitsut, Elmar Sepp, Margarita Tšernogorova, Leonid Mihhailov, Rein Ratas, Tarmo Lausing, Oksana Kostina, Natalia Vaino, Erika Salumäe ja Peeter Mardna. "Keskfraktsioon kaalus põhjalikult ja kaua, kes võiksid olla väärikad kandidaadid," kommenteerib fraktsiooni esimees Sepp.

Pentus käib omakorda välja reformierakondlased Mati Eliste ja Matti Martinsoni, sotsiaaldemokraadi Hannes Rummi ning Isamaaliidu fraktsiooni esimehe Toomas Tõniste.

Keskerakonna kaks viimast väljahüütut tekitavad kohalikust võimust kaugemalseisjais algul veidike segadust, sest pole nad ju keskerakondlased. "Arvestasime, et nii on kõige õiglasem," põhjendab volikogu esimees Toomas Vitsut. Ega vist, sest mõlemad on rahvaliitlased.

Sotsiaaldemokraatliku fraktsiooni liige Erika Salumäe räägib, et ei saa mingil juhul oma erakonna seatud kandidaadi vastu hääletada. Fraktsioonidesse mittekuuluv Mardna kinnitab, et hääletab ühegi kõhkluseta Rüütli poolt. "Tema seisukohad sobivad minu vaadetega, ma ei usu turumajanduslikku tervishoidu. Rahulik ja tasakaalukas areng peab edasi minema," leiab tervishoiuameti kvaliteedinõunik Mardna.

Isamaaliidu fraktsiooni liige, respublikaan Nikolai Stelmach võtab teema kokku järgmiselt: "Rahvaliitlased on nagu spioonid või vampiirid, kes on päeval ühte ja öösel teist nägu." Ta paneb rahvaliitlastele ette oma volitused peatada.

Stelmachi hinnangul imbusid rahvaliitlased koostööd lubades kavalasti sotsiaaldemokraatide fraktsiooni. Nüüd on seis selline, et kuuest ametlikust sotsiaaldemokraadist neli on rahvaliitlased. "Nad on nähtavasti unustanud mulluse valimislubaduse, et Keskerakonnaga koostööd ei tee," pahandab Stelmach.

Hääletuse ajal vaatab opositsioon lootusrikkalt Maimu Bergi suunas, sest on teada, et talle Rüütel ei meeldi. Berg jääb tagasihoidlikuks ega avalda oma eelistust.

"Lõhestatud ühiskonnale on ehk kõige parem konservatiivne kandidaat," viitab ta vaid. "Tulin siia linnaprobleeme lahendama ning usun, et praegusel kujul on presidendivalimised muutunud enamikule inimestele tülgastavaks," lisab ta.

"Masendav vähemus," iseloomustab tööd volikogus sotsiaaldemokraat Hardi Volmer ning juurdleb, mis mõtet on volikogus kohal käia.

Hääletuseks antud aeg venib poolelt tunnilt tunnile ja paberid täituvad tasapisi. "Jah, ma hääletasin enda poolt ka," kinnitab Tšernogorova. "Hääletasin mitte nagu enda, vaid nagu Keskerakonna kandidaadi poolt," lisab ta. "Miks mitte? Olen 13 aastat siin ja mind on neljal korral volikokku valitud. Mulle pakuti valijamehe kohta ja ma ei öelnud "ei"."

Peatselt selgub, et Tallinna valijameesteks saavad võrdse häältearvuga kümme Keskerakonna pakutud nime.

"Vaat, mul tuli üks luuletus meelde," tirib Hardi Volmer käisest. "Mis imet mõistat kõnõlda, ku palit joba sälän; pää kõopuu naalõ nõjati ma olõss ikkõ tahtnu."

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing