Tõusvad intressid hakkavad laenajaid rõhuma

Lauri Matsulevitsh 08. september 2006, 00:00

Valdava osa eluasemelaenude aluseks olev 6 kuu Euribor oli eile tõusnud 3,5 protsendini. Veel kevadel oli Euribor 3% ning aasta tagasi alla 2%.

See tähendab, et aastaga on laenu hind tõusnud sisuliselt 75% ning see hakkab mõjutama ka inimeste laenuvõimet ja kinnisvaraturu aktiivsust. Analüütikute hinnangul on intresside tõusul veel ruumi.

"Arvan küll, et kui Euroopa Keskpank detsembri alguses veel intresse tõstab ja vihjab edasisele tõstmispoliitikale, siis näeme juba numbreid 3,75 ja edasi," leidis Hansapanga intressitoodete kauplemise osakonna juhataja Allan Marnot.

"Kevadel prognoosisime, et 6 kuu Euribor on aasta lõpuks tasemel 3,5 kuni 4 protsenti ning täna saab seda ka reaalselt juba näha ja tõenäoliselt käesoleva aasta lõpuks on see number ka 4% piirimail," näeb Sampo Panga krediiditoodete osakonna juhataja Arvi Lipp intresside tõusu jätkumist.

"Palga kasvuga tekkiva kallima ruutmeetri ostuvõimaluse sööb laenu vajaval kliendil ära tõusev intressitase," sõnas Lipp. "Kindlasti on müüjate ja arendajate soov jätkuvalt näha hindades kasvavat turgu, mis värskelt kõigil meeles on, kuid ilmselt nii kergelt see lähiajal tulemas ei ole."

Lipp lisas, et tehingute jõulist kasvu ei ole oodata enne kevadet, samas on kinnisvaraturu rahunemine kogu keskkonnale pikemas plaanis hea ning kainestab kõiki osapooli.

Allan Marnoti sõnul tuleb eluasemeturu jahtumine rohkem laenukasvust tervikuna. "Eraisikute laenukasv, mis on suurusjärgus 50-100% aastas, ei saa olla jätkusuutlik," sõnas ta.

Inimeste laenuvõimet praegune Euribori tõusutrend väga palju ei mõjuta. "Pikaajalised ootused intresside liikumise suhtes on olnud tagasihoidlikud ning hindades on sees stsenaarium, kus Euroopa Keskpank jõuab tasemeni 4 ja mitte palju kõrgemale," sõnas ta.

Euroopa Keskpanga nõukogu liige Axel Weber teatas, sel nädalal et pank ei lõpeta tänavu intresside tõstmist. Keskpanga eesmärgiks on hoida eurotsooni riikides inflatsioon 2% piires, kuid sel aastal oodatakse inflatsioonimääraks 2,4%.

Hansapanga intressitoodete kauplemise osakonna juhataja Allan Marnot leidis, et laenuintressi fikseerimise jaoks on aeg endiselt soodne.

"Ilmselt on praegu üks ajaloo paremaid eurointresside fikseerimise aegu," lausus ta. "Pikaajaliste ja lühiajaliste intresside erinevus on nii väike, et olulist pealemaksmist ei toimu."

Nordea Panga Rävala kontori juhataja Toomas Paju sõnul saavad aasta-poolteist tagasi intressiriske maandanud inimesed juba efekti tunda. "Ka praegu võib veel intressiriske maandada, efekti suurus sõltub aga sellest, kui hoogsalt intressimäärad edasi tõusevad," tähendas ta. Turu suhtes oli ta optimistlik ning nentis, et intressitõusus klientide käitumist veel muutnud ei ole ja kinnisvaratehingud toimuvad eelmise aastaga võrreldava hooga. "Samas on mõistlik ennast ootamatuste vastu kaitsta," tuletas Paju meelde.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing