EPL: Eestimaine tarbija maksab elektri eest üht Euroopa madalaimat hinda

08. september 2006, 07:41

Eestlased naudivad ühte Euroopa madalamat elektri hinda, mis tuleb välisekspertide arvates Eestile pikemas perspektiivis kahjuks.

Meist odavam on elekter veel vaid Lätis ja Maltal, kirjutab Eesti Päevaleht.

'Eesti ees on dilemma,' ütles üks Tallinnas toimunud maailma energeetikanõukogu peaassamblee külalisi, Lõuna-Aafrika energeetika liidu peasekretär Brian Statham. 'Ühelt poolt on elektri hind Euroopa madalamaid ja see on majanduskasvu jaoks hea. Ent teisalt ei köida odav elekter Eesti elektriturule investeerima,' lisas Statham. Varem või hiljem peab Eesti Stathami sõnul elektritootmist uuendama.

Majandusministeeriumi energeetikaosakonna juhataja Einari Kiseli sõnul võib Eestis elektri hind tõepoolest kahe-kolme aasta perspektiivis tõusta ja see on seotud Narva elektrijaamade järjekordse energiaploki renoveerimisega. Vastav otsus peaks tulema lähma aasta-paari jooksul. 'Eestis on küsimus selles, mis peaks olema optimaalne elektri hind turul. Me ei saaks aluseks võtta Põhjamaade elektriturgu, kus hind on 2,5 korda kõrgem,' ütles Kisel.

Stathami sõnul saab Eestis leida ka võimalusi energia säästlikumaks tarbimiseks. 'Majades ei ole minu arvates konditsioneeri- ja valgustussüsteem piisavalt säästlikult korraldatud. Lisaks näen paljusid inimesi sõitmas autoga, samas kui olemas on üsna korralik ühistransport,' ütles ta.

Mis puudutab Euroopa sõltuvust Venemaa energiast, siis leidis Statham, et lahenduse toob 10–15 aasta perspektiivis gaasi maailmaturu kujunemine, mis takistab Vene Gazpromi hinnasoolot.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing