Kapo: Kruuda müüs Savisaarele Keila-Joa maja alla turuhinna

Raimo Ülavere 11. september 2006, 00:00

Riigiprokuratuuri algatatud kriminaalasjas uuris kaitsepolitsei Kalev RECi tehinguid Keila-Joa kinnisvaraga ja leidis, et nelja maja puhul, sealhulgas Edgar Savisaarele müüdud maja, oli tegu müügiga alla turuhinna. Nelja maja peale kokku jäi müüjatel turuhinda arvestades saamata 2,8 miljonit krooni.

Kommivabrik Kalevile ja Jaanus Otsa juhitavale Skanska EMV-le kuulunud Kalev RECi juhid kinnitasid kaitsepolitseile, et alla turuhinna müük oli osa müügistrateegiast.

Savisaar ostis maja oma firma Fixor Holding vahendusel, makstes Laidoneri villaks kutsutud suvila ja 2800ruutmeetrise krundi eest 500 000 krooni.

Eelmise aasta sügisel lahvatanud Keila-Joa majaostu skandaali ajal kinnitas Edgar Savisaar korduvalt, et maja müük toimus turuhinnaga. "Kas maja hind on oluliselt madalam turuhinnast ehk harilikust hinnast? Vastus: ei ole," kirjutas Savisaar Postimehes eelmise aasta septembris. Ta viitas ka seejuures Arco Vara 2003. aastal tehtud eksperthinnangule Keila-Joa suvilapiirkonna kohta.

Savisaare Keila-Joa majatehingut kaitses eelmisel sügisel ka peaminister Andrus Ansip. "Riigikontroll leiab, et uurida pole midagi. Politsei, kaitsepolitsei ja prokuratuur kinnitavad sedasama," kirjutas Ansip Postimehes.

Riigiprokuratuur teatas reedel ka, et lõpetas pärast kaitsepolitsei uurimist kriminaalmenetluse, kuna kogu piirkonna müügist sai Kalev REC kasumit 17 miljoni krooni ning Kalevi aktsionäride huve pole seega kahjustatud.

Keila-Joa majatehing pole esimene tehing toidutööstur Kruuda ja Keskerakonna ning Edgar Savisaare vahel. Kruuda on annetanud Keskerakonnale raha, toetanud Savisaare raamatu "Peaminister" väljaandmist, Kruuda firma korraldas eelmisel sügisel enne valimisi ka skandaali tekitanud K-Kohukese kampaania. Samas sõlmis Keskerakonna kontrollitud politseiamet Kaleviga pikaajalise rendilepingu.

Keskerakond müüs 2003. aasta kevadel investeerimispanga LHV vahendusel 10 miljoni krooni eest võlakirju sponsoritele, kelle nimesid pole erakond seni avalikustanud.

Kaitsepolitsei uurimine kinnitas, et müüsite Edgar Savisaarele Keila-Joa maja alla turuhinna. Kuidas kommenteerite?

Ütlesin seda juba eelmisel sügisel ajakirjanduses ja ütlesin seda ka kaitsepolitseis. Tahtsime teenida raha, projekti polnud meil samas oma raha alla panna. Seega müügi kiirendamiseks müüsime mõned krundid odavalt persoonidele, kes magnetina teisi ostjaid juurde tooks.

Olete andnud Keskerakonnale raha, korraldanud K-kohukese kampaania, toetanud Edgar Savisaare raamatu kirjastamist. Saanud samas pikaajalise rendilepingu politseiametiga. Kas Teile ei tundu, et tegu on käsi-peseb-kätt-tehingutega?

Võib-olla need tõesti paistavad sedasi välja, aga nad ei ole seda. Meie poolt vaadates oli huvi, et suur maja ei jääks tühjalt seisma. Politsei aga vajas uusi ruume, ent keegi ei julgenud otsustada. Tänaseid hindu vaadates on tehing rendile andja poolt vaadates isegi kahjumlik. Seppik ja Laanet (toonane siseminister Ain Seppik ja politseiameti juht Kalle Laanet - toim.) olid lõpuks need, kes julgesid otsustada.

Miks toetate just Keskerakonda ja Edgar Savisaart?

Olen toetanud ka teisi erakondi, ent sellest ei räägita. Tundub, et vaid Savisaare nimi müüb. Kuid Keskerakond teeb otsuseid, teised neid teha ei julge.

Toetada tuleb erakondi, kes ei hakka värisema nagu haavalehed ega kartma valimisi, kui on vaja teha otsuseid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 16:15
Otsi:

Ava täpsem otsing