Aivar Sõerd: nafta hinna tõusmisel jätab riik ettevõtjad üksi

11. september 2006, 15:57

Rahandusminister Aivar Sõerd leiab, et nafta hinna tõusu korral peavad ettevõtted ise hakkama saama, et energiakasutamise efektiivsust suurendada.

Rahandusminister Aivar Sõerd ütles Euroopa Liidu rahandusministrite kohtumisel, et valitsus ei tohi reageerida energeetikaturu muutustele maksupoliitika kaudu.
Sõerd osales 8. ja 9. septembril Euroopa Liidu rahandusministrite mitteametlikul kokkusaamisel Helsingis.
Kohtumise ühe olulise teemana arutati Euroopa energeetikaturu finants- ja majandusküsimusi. Sõerd rõhutas oma sõnavõtus vajadust mitte reageerida tõusvatele naftahindadele fiskaalpoliitiliste meetmetega.
Sõerdi sõnul pidas ta fiskaalpoliitiliste meetmete all silmas riigieelarvelisi toetuseid või maksusoodustusi, mis püüavad muuta energiaturgudel toimuva mõju majandusele ja majapidamistele. „Kuna võib üsna kindlalt eeldada, et odava energia ajad ei tule tagasi, siis häiriksid sellised meetmed paratamatult vajalikke kohanemisi ning alternatiivsete ja säästlikumate tehnoloogiate kasutuselevõttu. Samuti muutuksid sellise poliitika paratamatult kasvavad kulud peatselt ka talumatuks koormaks riigieelarvele ehk teistele maksumaksjatele”, selgitas Sõerd.
EL rahandusministrid sõlmisid 9.-10.09.2005 Manchesteris toimunud mitteametlikult Ecofini kohtumisel kokkuleppe, mille sisu lühidalt järgmine:
- kui nafta hind muutub talumatuks, siis peavad inimesed/ettevõtted ise meetmed kasutusele võtma, et energiakasutamise efektiivsust suurendada ja tarbimist vähendada.
- hoiduda tuleb valitsuse sekkumisest, mis takistaks vajalikku kohandumist.
Eestis muutus teema aktuaalseks eelmisel aastal seoses põlevkiviõli kallinemisest tingitud survega maksta hinnatõus tarbijale kinni riigieelarvest. Valitsus otsustas eelmisel aastal kasutada olemasolevat toimetulekutoetuste süsteemi, mis tõi leevendust just madalama sissetulekuga inimestele.
Sõerdi sõnul toimetulekutoetustest loobumist ei ole kavandatud. „Ka Ecofin kohtumistel on oldud üksmeelel, et ebasoovitavate maksu- ja eelarvepoliitiliste sammude all ei mõisteta ajutist ja hästifokusseeritud abi raskemini toimetulevatele inimestele,” märkis Sõerd.
'Energiahindade kõikumisest tingitud šokkide vältimiseks tuleks leida alternatiivseid energiaallikaid, seda eeskätt taastuvenergia osas,' mainis Sõerd oma sõnavõtus Helsingis.
Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi energeetika osakonna juhataja asetäitja Ando Möldre sõnul on riigi eesmärk tagada regulatsioon, mis toetaks alternatiivsete energiaallikate konkurentsivõimet. Konkreetseid investeerimisotsuseid langetavad turuosalised. Taastuvad energiaallikad moodustavad praegu ca 12% Eestis kasutatavast primaarenergiast. Möldre hinnangul on suurim potentsiaal on bioenergial ja tuuleenergial.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing