Rekordeid teinud nafta hind on läinud tugevasse langusse

Tarvo Vaarmets 12. september 2006, 00:00

Iraan on ähvardanud vähendada naftaeksporti talle tuumaprogrammi pärast avaldatud surve tõttu. USA ja Ühendkuningriigid on Iraani süüdistanud plaanis arendada tuumaprogrammi tuumarelvade tootmise eesmärgil. Iraani valitsus on aga süüdistused korduvalt tagasi lükanud, öeldes, et riik tahab tuumatehnoloogiat kasutada elektri tootmiseks. Nüüdseks on arutelu Iraani tuumaläbirääkimiste juhi Ali Larijani ja Euroopa Liidu välispoliitika ülema Javier Solana vahel olnud tulemuslik.

"Me jätkame oma nafta eksportimist," kinnitas eile Viinis toimunud Naftat Eksportivate Riikide Organisatsiooni (OPEC) tippkohtumisel Iraani naftaminister Kazem Vaziri-Hamaneh ning lisas, et Iraan ei kavatse naftat mingil juhul relvana kasutada.

Samuti pooldasid eile Viinis olnud mitmed OPECi riikide ministrid organisatsiooni naftatootmise jätkamist rekordkogustes.

Nafta hind langes eelmisel nädalal 4,2 protsenti, kuna USA bensiinisaaduste laovarud suurenesid oodatust rohkem. "Senised probleemid Iraaniga lastakse nüüd turult välja," kommenteeris Commenwealth Bank of Australia Ltd. analüütik Tobin Gorey. "Me läheneme kuuekümnele dollarile barrelist," lisas ta.

OPEC toodab tõusvate hindade rahustamiseks alates eelmise aasta juulist umbes 28 miljonit barrelit naftat päevas. Nafta saavutas oma hinnatipu 14. juulil, makstes siis 78,4 dollarit barreli kohta.

"Kasvavad naftavarud, aeglustuv majanduskasv ja hindade alanemine nõuab OPECilt oma tootmismahtude lähemat ülevaatamist," ütles OPECi president ja Nigeeria naftaminister Edmund Daukoru.

Katari energeetikaminister Abdullah bin Hamad al-Attiyah arvas, et OPEC võib tootmismahte vähendada detsembris peetaval kohtumisel.

OPEC teeb oma tootmismahtude vähendamise otsuse sõltuvalt nafta hinnast. Kui hind püsib alla 65 dollari barrelist, on CFC Seymour Securitiese investeerimisstrateegi Dariusz Kowalczyku sõnul detsembris tootmismahtude vähendamine tõenäoline.

USA toornafta varud olid septembri alguses 330,6 miljonit barrelit ehk 12 protsenti pealpool viie aasta keskmist taset.

Nafta hinna liikumise suunda ja rahunenud olukorda peegeldab ka hinnatõusule panustajate vähenev arv, mis jääb langusele spekuleerijatele juba tunduvalt alla. "Fundamentaalsetele näitajatele tuginedes paistavad varud ja nõudlus olevat tasakaalus," ütles Kowalczyk.

Nafta hinna langus peaks aktsiaturgudele üldiselt toetavalt mõjuma, kusjuures olulisemaid mõjukanaleid on kaks.

Esiteks on odavam energia toetamas kogu majandusaktiivsust, mõjutades nii näiteks tarbijate kulutuskäitumist kui ka ettevõtete kulustruktuuri.

Teist ja meile enam tuttavat kanalit pidi on nafta hind mõjutamas inflatsiooni. Inflatsioon on aga väga tihedalt seotud nii Euroopa kui ka Ameerika Ühendriikide rahapoliitiliste intressimäärade lähitulevikuga. See tähendab omakorda, et langev nafta hind on vähendamas tõenäosust, et keskpangad peaks väga pikalt jätkama kõrgemate intressidega sõda inflatsiooni vastu.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:15
    Otsi:

    Ava täpsem otsing