Tuhandes osaühing võeti väärtpaberite keskregistris arvele

Annika Matson 12. september 2006, 15:36

Eesti Väärtpaberite keskregistris võeti arvele tuhandes osaühing, milleks osutus OÜ A-Miks, teatas Tallinna börs.

'Firma müümisel välisinvestoritele on välismaalastale oluline, et osanike nimekirja peab sõltumatu keskregister ja neil on igal ajahetkel võimalik oma osaluse olemasolu kontrollida,' tõi Tallinna börsi pressiesindaja Tex Vertmann peamise põhjuse, miks tasub osad registreerida keskregistris.

2006. aasta jaanuaris läbiviidud kliendiküsitluses märkis 65% vastanuist registreerumise põhjuseks ostu-müügi tehingute lihtsuse.

Samuti tagab keskne register tema sõnul osaühingu osalust omavate isikute ringi ning osadega tehtavate tehingute üle suurema läbipaistvuse, mistõttu on osanikud ka paremini kaitstud õigusliku aluseta tehtavate tehingute eest.

Esimene osaühing registreeriti väärtpaberite keskregistris 30. mail 2001 aastal. Esimesel aastal registreerus üldse kokku 14 osaühingut.

'Algusaastatel oli juhuseid, kus osaühingud sattusid registrisse seetõttu, et ettevõtlikel õigusbüroodel oli lihtsam müüa registreeritud osaühinguid kui notari juures tehinguid vormistada,' kommenteeris Vertmann. 2002-2003 registreeriti umbes kolmandik osaühinguid just õigusbüroode algatusel, viimastel aastatel on olukord muutunud.

Erinevalt notari juures tehingu sõlmimisest, toimub väärtpaberite keskregistris registreeritud osade ost-müük pangas. Mõlemad pooled saavad anda teineteisest sõltumatult ja sobival ajal pangas tehingukorraldused ja pärast müügikorralduse saabumist panka loetakse tehing sooritatuks.

Kui ostja pangakontol ei ole ostu sooritamise hetkel piisavalt raha, ei toimu ka väärtpaberite ülekandmist. See on eriti mugav ja turvaline juhtudel, kui tehingu maksumused on suured, ületades kas sadu tuhandeid või miljoneid kroone.
Mõlema väärtpaberiülekande tehingutasud on pankade lõikes erinevad, ulatudes 50-100 kroonini.

Osade registris pidamine on tasuline ja sõltub osakapitali suurusest. Minimaalne summa on 150 krooni kvartalis, lisandub käibemaks. Minimaalset hooldustasu rakendatakse osakapitali suuruseni kuni 750 000 krooni Hetkel on selliseid osaühinguid ca 88% registreerunutest. Maksimaalne hooldustasu summa kvartalis on 15 000 krooni ja seda tasutakse juhul, kui osakapitali suurus on ületanud 200 mln krooni.

Lisaks on väärtpaberite keskregistris registreeritud kõik Eestis tegutsevad aktsiaseltsid. Tänase seisuga on registreeritud 5199 aktsiaseltsi. Eesti väärtpaberite keskregistri seaduse kohaselt on kõigil aktsiaseltsidel kohustus registreerida oma aktsiad Eesti Väärtpaberikeskuse poolt peetavas Eesti väärtpaberite keskregistris.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing