Magus uni pebrevoodis

Katri Soe 13. september 2006, 00:00

Kõik geniaalne on lihtne, enamasti ka juba sajandeid vana. Kes meist ei mäletaks, kuidas Joosep Toots Venemaalt "armsale isamaale" naasnuna oma "kõigekallimat vara" ehk tervist kärmesti koduse pebrevanniga parandama asus. Kes tunneb, et tööreiside väsimus kontides, unega probleeme või muidu stressis, luud-kondid valutamas - vana hea äraproovitud pebrevann peaks aitama. Luksusearmastajad võivad võtta värske heina vanni näiteks Pädaste SPAs, aga miks mitte järgida ka isand Tootsi eeskuju - tuua aidast ja koplist heinapepri, metsast männikasve, niita aia äärest nõgeseid, kõik kenasti ära kuivatada, vanni panna, kuuma veega üle valada ja ise järele ronida. Ilu ja tervis peaksid paranema mõlemal juhul. Dilemma otsustas minna lihtsama vastupanu teed ja sõitis tervist parandama Muhu saarel asuvasse Pädastesse.

Pädaste SPAs tervitab tulijat juba uksel uimastavalt magus värske heina ja veel millegi tundmatu vürtsikas aroom. Vanast tõllakuurist ümber ehitatud majas on soe ja vaikne. Meid vastu võttev Marella Kakkum pakub tervitusjoogiks vett, mille sisse on lõigatud kurki ja apelsini - huvitav kombinatsioon, mille maitse meenutab üllataval kombel hoopis melonit. Jooki on aega rahulikult nautida, seni kuni vanni soojendatakse ja heinu pehmeks leotatakse.

Tuba, kus pebrevanni võetakse, on hämar ja niiskelt soe, keskel troonib vesivoodi, nurka on dekoratsiooniks toodud kuhi värskeid heinu ja redel.

Edasi käib asi nii, et terviseparandaja koorib end paljaks, teeb duši all naha märjaks ja heidab vesivoodile laotatud soojale heinakihile pikali. Peale pannakse õhuke riie ja selle peale uuesti heinad. Heinte peale tuleb omakorda veega täidetud, hiiglaslikku kummikotti meenutav kiht ja kõige peale muhulilleline villane tekk. Nüüd lastakse värske heina lõhnast ja vanni soojusest juba kergelt uimasel kundel surinal allapoole vajuda, kuni ta jääb mugavalt veepatjadele hõljuma. Sisuliselt on nüüd all ja peal vesi, mis tekitab erilise, kaaluta olekut meenutava tunde. Sellisesse kookonisse jäädakse pooleks tunniks.

See, kuidas sellist seisundit tajutakse, on erinev. Enamik inimesi lõõgastub nii sügavalt, et jääb heinavannis magama. On inimesi, kes tunnevad, nagu viibiksid nad lootena ema kõhus. Üks Pädastet külastanud jaapanlanna kirjutas pärast protseduuri külalisteraamatusse, et tundis end nii, nagu oleks olnud sarnaselt Kafka romaanis kirjeldatuga inimesest põrnikaks muundunud. Mina tunnen, kuidas luud ja lihased justkui üles sulaksid. Juba mõne hetkega muutub keha imeliselt kergeks, nagu seda polekski. On mõnusalt soe ja uni tuleb peale.

Marella Kakkum käib vahepeal küsimas, ega liiga palav ei ole ja kas higistama ajab. Need küsimused jõuavad ajuni ebamääraselt ja justkui kusagilt väga kaugelt. Suudan vaid mõmiseda, et on väga mõnus. Siiralt kahju on, kui aeg läbi saab ja mind surinaga soojast pesast jälle üles tõstetakse. Õnneks saab rahus edasi lesida massaažilaual. Pebrevanni järel on mõistlik lõõgastuse süvendamiseks võtta massaaži, mida Pädastes tehakse naturaalse kitsepiimakreemiga ja selle sisse vastavalt kunde soovile segatavate naturaalsete õlidega.

Tulemus pärast sellist töötlust on sedavõrd sügav lõõgastus, et selle ja järgmisegi päeva tahaks ainult magada. Nii et Pädastesse pebrevanni võtma mineja peaks aega varuma ja end pärast seda mõnusalt välja magama.

Marella Kakkum valgustab pärast protseduuri veel pebrevanni soodsa mõju tagamaid. Selgub, et heinavann on parim vahend stressi ja närvilisuse vastu. Lisaks mõjuvad heinapebred lihaskrampe lõõgastavalt, aitavad põletikke vaigistada ja on abiks reuma ja liigesehädade puhul. Kõik see tõhus mõju tuleneb taimedes sisalduvatest eeterlikest õlidest, mis avanevad vee ja soojuse koosmõjul ja jõuavad organismi naha ja nina kaudu. Kuna tegemist on töötlemata kuivatatud heinaga, siis enam looduslikum üks protseduur olla ei saa. Midagi pole lahjendatud, kuhugi pole lisatud säilitusaineid. Marella Kakkum ütleb, et vann paneb higistama nagu saungi, kuid koormus südamele ja vereringele on oluliselt väiksem. Vanni soodus mõju avaldub ka ainevahetuse kiirenemises, see omakorda aitab tõhusalt organismist jääkaineid ja mürke eemaldada.

Heinavanni võlu peitub lihtsuses. Niidul kasvavate taimede soodsat mõju tuntakse juba sajandeid. Muutunud on ainult moodused, kuidas ürtide soodsat mõju võimalikult efektiivselt kehasse toimetada. Pädastes kasutatakse mujalgi maailmas laialt levinud niinimetatud kuiva hõljumise pehme pakendamise süsteemi (Dry-Float-Soft-Pack-System), mis äraseletatult kujutab endast teatud tüüpi vesivanni, milles olija mässitakse õhukese, teepakendi paberit meenutava riide sisse, selle peale omakorda pannakse vastavad toimeained, millist vanni parasjagu soovitakse. Sisuliselt pannakse inimene niiske kompressi sisse sooja teki alla veega täidetud patjadele hõljuma, nii et tegemist on pigem vesivoodi kui vanniga.

Pädaste heinavanni puhul on toimematerjaliks kohalikelt mereäärsetelt niitudelt pärit kuivatatud ja kuumas vees leotatud värsked taimed. Vastavalt aastaajale sisaldab vannimaterjal lisaks orasheinale näiteks nurmenukke, kummelit, teelehte, paiselehte või oblikaid.

Austrias Paul Haslaueri poolt 25 aastat tagasi leiutatud Soft-Pack-süsteem toimib tänu sellele, et vanni tekitatud veesurve surub heinakihi alt ja pealt vastu keha, tekib oklusioon ning väärtuslikud heinas sisalduvad ained tungivad seetõttu nahasse. Soojus ja kaaluta oleku tunne võimaldavad lihastel ja luustikul maksimaalselt lõdvestuda ning see tugevdab ravivat mõju veelgi.

Fotod: Maris Ojasuu

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:19
    Otsi:

    Ava täpsem otsing