President Rüütel ei suutnud üllatada

Aivar Hundimägi 13. september 2006, 00:00

Teiseks ametiajaks Kadriorgu kandideeriva Arnold Rüütli valimisprogrammi suurim puudus on see, et tema programm ei üllata. Tegemist on tekstiga, mis ei jää meelde. See tekst ei pane ühiskonda arutlema, ei kutsu kaasa mõtlema, ei paku välja mõnd head kujundit, mida veel aastaid hiljem avalikkus mäletaks.

Rüütli valimisprogramm süvendab pigem veel skeptikute arvamust, et Rüütel on lihtsalt liiga vana ja väsinud ning seetõttu peaks tegema ruumi mõnele nooremale.

Seda teksti eile lugedes oleksin justkui sattunud vaatama mõne vana ja kordi nähtud filmi kordust. Rüütli valimisprogramm on Rahvaliidu ja Keskerakonna seisukohtade ülekordamine. Mitmed siinsed punktid on kirjas Keskerakonna ja Rahvaliidu hiljuti sõlmitud koostöölepingus. Sarnast retoorikat kasutavad sageli Villu Reiljan ja teised Rahvaliidu juhid oma arvamusartiklites või intervjuudes. Rüütel andis käest hea võimaluse tõsta presidendivalimiste kampaania uuele tasemele ja näidata end liidrina, kes suudab käivitada ühiskonnas diskussioone. Programmi lugedes kinnistub hoopis arvamus, et Rüütel räägib seda juttu, mida Reiljan ja Savisaar ette kirjutavad.

Oodanuks Rüütlilt teistsugust avalööki. Mõnda intrigeerivat, heas mõttes provokatiivset teemapüstitust. Rüütel aga üritab pakkuda kõigile midagi ja tulemus on üldsõnalisus. Tõhusam oleks olnud vastupidine lähenemine. Tulnuks sõeluda välja üks, kõige olulisem teema ning kogu valimisplatvorm selle üles ehitada.

Muidugi võib vastu väita, et pole suurt vahet, millise programmiga presidendikandidaadid avalikkuse ette tulevad. Valimine sõltub valijameestest, kes on juba suures osas kahe leeri vahel ära jaotatud.

Nõus, meie valimissüsteemi arvestades pole erilist tähtsust, millise valimisplatvormiga sa välja tuled. Ja see kumabki sellest tekstist läbi.

Eile avaldatud teksti kaitseks võib öelda, et avalikkuse üllatamine või ehmatamine ei sobi kokku Rüütli imagoga. Ta ongi nagu vana film ja see ongi tema trumbiks.

Ma ei ole sellise arvamusega nõus. Avaliku arvamuse uuringud näitavad, et Rüütli populaarsus kukub ehk üha vähem on neid, kes viitsiksid taas ja taas seda filmi vaadata.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing