Tolm tungib büroosse õuest

Ketlin Priilinn 13. september 2006, 00:00

"Aknaid ei tohiks pidevalt lahti hoida, selle asemel tuleks investeerida korralikesse ventilatsioonisüsteemidesse," soovitab Virtin Puhastus OÜ müügijuht Paul Lippasaar, kelle sõnul peab büroodes tolmuga võitlemine algama selle sinna sattumise takistamisest. Alustuseks sobivad just porimatid välisuste ees.

Riiulitelt ja kappidelt tuleb tolmu võtta iga päev ning kasutada selleks tolmuluuda. Kuna tolmuluud ei korja tolmu kokku, vaid ajab selle maha, tuleb pärast pühkimist põrand tolmuimejaga puhastada.

Lippasaare kinnitusel on tolmupühkimisel levinuim viga selle liialt harv tegemine. Samuti ei soovita ta märja lapi kasutamist, kuna siis on raske eristada, kust on tolm pühitud ja kust mitte.

Märgmeetodil hõõrutakse eriti suurematel pindadel tolm laiali ühtlaseks seguks ja kuivamisel on sama koht taas tolmune. Samuti olgu tolmuimeja filter korralik ja tolmukott ikka tühi.

Kuna moodsad bürood on tihti minimaalse sisustusega, tekib tema väitel õhku väga palju tolmu. "Seepärast oleks kasulik paigutada kontorisse näiteks mõni diivan või tugitool või siis panna maha vaip. Need koguvad tolmu endasse ning õhk jääb seeläbi puhtam."

Lippasaar lisab, et loomulikult tuleks neid siis aeg-ajalt tolmust puhastada. A&T Puhastusteenuste OÜ töötaja Tanel Tull selgitab, et tolmupühkimise sagedus tuleb määrata individuaalselt - vastavalt büroo suurusele ja iseloomule.

Samuti on kasutatavad puhastusvahendid tugevasti sõltuvad büroo omadustest.

Automaatikasüsteemide ehitamise ja hooldamisega tegeleva Erland OÜ juhataja Rai Künnapase kinnitusel on ventilatsioonisüsteemide puhastamine tolmust äärmiselt keeruline teema.

"Üldjuhul ventilatsioonisüsteeme lihtsalt ei puhastatagi. Kuni 2002.-2003. aastani ehitatud süsteemides puudub igasugune võimalus neid puhastada, pole seal puhastusluuke ega midagi," lisab ta.

Lisaks ei ole ka kõigil hilisematel ventilatsioonisüsteemidel puhastamisvõimalusi tehtud: seega siingi sõltub valitsev olukord tellija, projekteerija ja ehitaja tehtud valikutest. Puhastatavate ventilatsioonitorudega büroode hulka Eestis peab ta kaduvväikseks.

Estonian Airi turundusassistent Annika Kase usub, et tolmu kui sellisega nemad otseselt võitlema pole pidanud, kuna büroo asub üsna puhtas keskkonnas - puudub linnaliiklus ja sellega kaasnev müra ning reostus.

Estonian Air ostab koristusteenust ASi ISS Eesti käest, kellel on olemas ISO sertifikaadid ning heal tasemel puhastusvahendid, koolitused, objektide järelkontrollid jne, seletab Kase.

Büroo koridoride põrandakatete keemilist puhastust teostab neil Cleanserv OÜ tavaliselt kord kvartalis, kabinettides kord aastas.

Ventilatsioonisüsteeme hooldav Ecomatic vahetab õhufiltreid kaks korda aastas - kevadel ja sügisel.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing