Airbusil uus suuromanik Venemaalt

13. september 2006, 13:10

Vene riigi kontrolli all olev Vneshtorgbank ostis 5% Euroopa lennundus- ja kaitsetööstuskontsernis EADS ja sihib perspektiivis veto-õigusega vähemusosalust.

Esmaspäeval kinnitas EADS tehingu toimumist ning päev hiljem ütles Venemaa presidendi Vladimir Putini välispoliitika nõunik Sergei Prihodko, et firma otsustes kaasarääkimiseks võib Venemaa oma osalust suurendada. „Kui me ühel päeval peaksime määratlema oma ühised eesmärgid (EADSiga), siis nõuame enesele vähemalt veto-õigusega vähemusosalust. Vähemaga ei lepi,” vahendas Wall Street Journal.

Esialgu pole selgust, kui suur selline osalus oleks. Venemaa seaduste järgi on see 25% pluss üks aktsia, Hollandi seaduste järgi, kus EADS on registreeritud, vähemalt 30%.

Paralleelselt omandas teine suur Venemaa riigifirma Rosoboronoexport 41% Venemaa titaanitootjas VSMPO-Avisma, mille klientideks on nii Airbus kui ka Boeing.

Venemaa majandusleht Kommersant kirjutas teisipäeval, et president Vladimir Putin kohtub tuleval nädalal Saksamaa kantsleri Angela Merkeli ja Prantsusmaa presidendi Jacques Chiraciga, kus on kõne all ka Venemaa esindaja saamine EADSi juhatusse.

EADS on lennukitootja Airbus emafirma ning selle kaitsetööstuse allüksus toodab muuhulgas Eurofighter hävitajaid. Wall Street Journal kirjutas, et Venemaa osalus EADSis võib õõnestada EADSi väljavaateid konkurentsis Boeinguga USA kaitsetööstuse tellimuste saamiseks.

EADSi suuromanike seas on Prantsusmaa valitsus, Saksamaa Daimler Chrysler, Prantsuse meediagrupp Lagardere ning Hispaania valdusfirma Sepi. Kokku kuulub neile veidi üle 50% aktsiatest. Vneshtorgbank on ostu järel viies suurim osanik.

EADSi aktsia hind langes tänavu suvel järsult, kui sai teatavaks, et superlennuki A380 ehitamine on graafikust maas.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing