PM: Eesti moodne digi-TV lööb vaataja kukrule

13. september 2006, 08:19

Sel aastal Eesti kodudesse jõudev digitaalne telesignaal kasutab moodsat MPEG-4 formaati, mille vastuvõtmisseade on mitu korda kallim kui vanema formaadi oma.

Lühend MPEG tähistab digitaalse signaali pakkimise ja edastamise standardit. MPEG-2 formaadis levib Soome digi-TV signaal, mida Viimsis ja Loksal õnnestub praegu ka Eesti digifännidel püüda, kirjutab Postimees.

Levira valitud uuem ja moodsam MPEG-4 tüüpi edastusviis on vanemast parem lihtsalt öeldes seetõttu, et lubab edastada rohkem kodeeritud andmeid. Ehk rohkem telekanaleid.

Samas on viimase formaadi jaoks hädavajalik digiboks – karbike, mis signaali koduse teleka jaoks loetavaks muudab – vanemast tüübist mitu korda kallim. Lisaks ei oska vanema tüübi digiboksid uuemat signaali lugeda. Ehk need, kel praegu kodus digiboks Soome televisiooni vaatamiseks, peavad Eesti teletornist tuleva signaali püüdmiseks uuesti rahakotirauad avama.

Satelliittelevisiooni ja muude televastuvõtjate müügile ja paigaldusele pühendunud firma Sateks juht Peeter Vilborn märkis, et MPEG-4 tuunereid ehk digibokse on peaaegu võimatu jaemüügist osta. Lisaks maksavad seda maailmas väga vähe kasutatavat digitaalsignaali kodeerimisstandardit mõistvad aparaadid umbes 400–500 eurot ehk 6000–8000 krooni.

'Väita, et uus Eesti süsteem on hea ja odav – see on rahva lollitamine,' lausus Vilborn. 'Tavatarbijale läheb sellele üleminek arvestatava summa maksma.'

Lisaks tuleb enamasti ümber vahetada ka välisantenn.

Ringhäälingufirma Levira digitaal-TV teenuste osakonna juhataja Aivar Kender hindas aga, et moodsa formaadi digiboks maksaks kaupluses vähemalt 2500 krooni.

'7000–8000 krooni on ilmne liialdus, sellise digiboksi võib ka osta, aga see on kõvaketta ja muu tiluliluga,' märkis Kender.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing