Venemaa valitsus, duuma ja president - kõik Soome-Vene merekaabli toetajad

13. september 2006, 11:37

Venemaa riigiduuma energiakomisjoni esimehe Viktor Opekunovi sõnul on Soome-Vene merekaabli ehitamiseks kogu Venemaa poliitilise eliidi toetus.

Tegemist on sammuga, mis ühendab Venemaa ja Euroopa Liidu elektrivõrke, põhjendas teisipäeval Soomes ELi ja Venemaa energiasuhted käsitlenud konverentsil viibinud Opekunov kaabli tähtsust, vahendab Kauppalehti.

Vastuseks kartustele, et Venemaal ei jätku endalgi elektrit siseturu nõudluse katteks, ütles Opekunov, et Sosnovõi Bori on kavas rajada vähemalt neli uut reaktorit, kõneldud on isegi kuuest. See rahuldab Peterburi ümbruse elektrivajaduse ning jätkub ka ekspordiks. Esimese reaktori ehitus on heaks kiidetud ja ehitus algaks tuleval aastal. Reaktor valmiks aastaks 2011-2012, merekaabli valmimise ajaks – kui Soome annab loa - on kavandatud 2009-2010.

Soome Vene merekaablit tahab rajada firma United Power, mille taga on Vene riigile kuuluv Rosenergoatom. Kaabli vastu on Venemaa elektrituru monopol UES ja selle juht Anatoli Tšubais. Firma tütarfirmal InterRao on praegu elektri ekspordi monopol. Lisaks Soomele eksporditakse elektrit Hiinasse.

Soome kaubandus- ja tööstusministeerium on lubanud oma otsuse loataotluse kohta kaabli ehitamiseks teha novembriks. Kui kaabel ehitatakse, lubab United Power esimesele tuhandele Soome kodutarbijale viis aastat elektrit müüa „vene hinnaga”. Praegu oleks see ca 14-15 eurot MWh eest võrreldes ca 64 euroga Põhjala elektribörsil.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing