Estonian Cell toob Kunda ettevõtlusesse uued tuuled

Marko Liibak 14. september 2006, 00:00

Küsimustele vastab Estonian Cell juhatuse liige ja finantsdirektor Riia Ratnik.

Tehase käivitamisest on räägitud alates aprillist. Miks alles nüüd ametlik avamine oli?

Tehas läkski aprillis käiku. Meil on ehitajaga leping, mis sätestab käikumineku ning seejärel on testperiood, mil tehas töötab ehitaja vastutusel. Alates kevadest on tootmine tegelikult käinud ja nüüd on kõik ülevõtmiseks vajalikud testid läbitud. Meie võtame tehase üle hiljemalt septembris.

Kuhu senine toodang on läinud?

Ida-Euroopasse, Lääne-Euroopas - näiteks Prantsusmaale, Itaaliasse. Suuremad kogused on läinud peamiselt Hiinasse.

Kas tehas on oma täisvõimsuse saavutanud?

Päevase täisvõimsuse on saavutanud. Tselluloositehastel on pikk häälestusperiood ning sel ajal töötab tehas väiksema koormusega, et n-ö harjutada seadmeid ja et kogu protsessi käima saada. Oma igakuise täisvõimsuse saavutame ilmselt järgmise aasta keskel.

Selliste tehaste puhul võib kerkida ilmselt haisuprobleem?

Tehnoloogia ei haise. Ilmselt kardeti, sest olid olemas varasemad halvad kogemused. On olemas tselluloosi ja puitmassi. Tselluloosi puhul keedetakse puit sulfaatühenditega kiududeks. See protsess haiseb. Meil on mehaaniline puitmassitehas ja puit jahvatatakse peeneks ning sulfaate ei kasutata. See välistab haisu tekke.

Ainuke, mis meie protsessis tekib, on jääkmuda. Seda komposteerime saepuru ja koore seguga. See tekitab segamisel kompostile iseloomulikku lõhna. Praegu teeme seda meie territooriumil, kuid tulevikus peab see toimuma hakkama meist kaugemal.

Kuidas tagate, et ei juhtuks sarnast õnnetust, mis juhtus kevadel, kui tehases vedelat puitmassi ja väävelhapet maha valgus?

See õnnetus ei avaldanud keskkonnale mingit mõju. Tehases on ohutusreegleid rangelt jälgitud. Kemikaalimahutite ümber on ehitatud turvabasseinid, et kemikaalid ei saaks välja valguda. Kui nad siiski valguvad, suunatakse kemikaalid meie kanalisatsioonisüsteemi, siis veepuhastusjaam saab alarmi ning veed suunatakse hädabasseini.

Mida annab sellise suure tehase rajamine maakonnale, mida Eestile?

Maakonnas suureneb kindlasti maksutulu, elavdame ettevõtlust, väikeettevõtted koonduvad suurte juurde. Me oleme tõstnud maakonna keskmist palgataset. See on inimestele motivatsiooniks piirkonda jääda.

Eestile üldiselt - kuna meie toodang läheb peamiselt ekspordiks, siis kindlasti vähendame majanduse jooksevkonto puudujääki. Ka üle-eestiliselt mõjutame ettevõtluse arengut, kuna paljusid teenuseid ostame üle Eesti, mitte ainult maakonna piires.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing