Kas Tallinki aktsia hakkab jalule saama?

Tõnis Oja 14. september 2006, 00:00

Eilse börsipäeva peategija oli Tallinki aktsia, mille hind kerkis 1,83 protsendi võrra 58,99 kroonini, ettevõtte täiendav aktsia kallines 1,63 protsenti 58,67 kroonini.

Ehkki käibe poolest jäi laevanduskompanii Baltika aktsiale alla (viimase käive oli 13,7 miljonit krooni), oli Tallinki aktsia suurim liikuja põhinimekirjas ja sisulisel kogu börsil.

Tundub, et Tallinki aktsia on saavutanud mingi stabiilsuse ning kui järgmised kvartalitulemused mingit ebameeldivat üllatust ei too, võib aktsia hind hakata tasapisi tõusma. Kuna aga ettevõte avatusega ei hiilga ning Tallinkil on ärisuhted suuromanike teiste firmadega, pole ebameeldivad üllatused muidugi välistatud. Kui aga investorid suudavad jalad alla saada Tallinki aktsiale, mõjub see hästi kogu börsile.

Eilne Eesti Päevaleht kirjutas, et Laar nõustus esmaspäeva õhtul kandideerima Isamaaliidu ning Res Publica ühendpartei valitsusjuhi kandidaadiks. Juhul kui Riigikogu valimiste tulemused viivad selleni, et Eesti uueks peaministriks saabki Mart Laar, võib see aktsiahindadele Tallinna börsil positiivselt mõjuda.

Seni pole valimised ning valitsuste vahetused pole seni aktsiaturgu mõjutanud. Ilmselt sellepärast, et riigi majanduspoliitika on olnud üsna stabiilne ning ettevõtlust soosiv kõikide valitsuste ajal. Tõenäoliselt ei avalda kohalikule börsile mõju ei presidendivalimiste ega ka kevadel toimuvad riigikogu valimiste tulemused, välja arvatud ühe erandiga. Selleks erandiks oleks Mart Laar.

Nimelt tekitaks Laari peaministriks saamine väga suure tõenäosusega suhteliselt suurt kajastust maailma majandusajakirjanduses, mida loevad investorid-otsustajad. Seda, et Laar on autoriteet äriringkondades näitab tema valimine Swedbanki nõukogu liikmeks ning Milton Friedmani preemia saamine sel kevadel. Arvestades Laari mainet nendes ringkondades, saab see kajastus olema positiivne, et mitte öelda ülipositiivne. Laari valitsusjuhi kohale asumisega tõuseks Eesti reiting investorite silmis isegi siis, kui reitinguagentuurid oma Eesti krediidireitingut ei tõstaks. Aga see tooks meile juurde nii otse- kui ka portfelliinvesteeringuid.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing