Mõõnast toibuv Vilniuse börs tõmbab investoreid

Tarvo Vaarmets 14. september 2006, 00:00

"Praegune olukord Vilniuse börsil on positiivne. Paremaks on seal pilt viimase kuu aja jooksul muutunud just aktiivsuse poole pealt," kommenteeris paranenud situatsiooni investeemispanga Suprema maakler Riho Talumaa ning lisas, et just Vilniuse börsil on viimasel ajal toimunud ka kõige huvitavamad hinnaliikumised. "Sisuliselt on Leedu sellest põhjast välja tulnud, kus kõik Balti riigid sellel suvel olid," ütles Talumaa.

Mai alguses kogu maailma haaranud negatiivne meeleolu andis tugevamaid lööke just arengumaade börsidele. Vilniuse turg tundub muutuste suhtes olevat Baltimaade kõige tundlikum.

Kui viie aasta jooksul on Vilniuse börsiindeks kosunud viis ja pool korda, edestades sellega kindlalt Riia ja Tallinna börsi indeksit, siis viimase aasta lõikes on olukord vastupidine. Vilniuse börsiindeks on kümnendiku võrra langenud, Riia ja Tallinna börs näidanud aga mõningast tõusu.

Võrdluseks võib siin tuua ka Stockholmi börsiindeksi, mis on aastaga enda väärtusele lisanud üle 22 protsendi.

"Suures plaanis on turgudest üle käinud üldine nõrkus, mis on seotud eelkõige intresside tõusuga. Arenevad turud said võrreldes arenenud turgudega päris korralikult kannatada," selgitas Talumaa ning lisas, et selle taustal muutus Leedu turul investorite riskitaluvus, mistõttu võeti börsilt ka raha välja.

Aastaga on Vilniuse börsil enim langenud tekstiilifirma Linase aktsia, mis on oma väärtusest kaotanud peaaegu 80 protsenti, poole oma aktsia väärtusest on ära andnud ka külmikutootja Snaige. Parimat tootlust on aastases perspektiivis näidanud aga Maþeikiu Elektrine aktsia.

Suprema peab oma olemuselt üheks huvitavamaks, samas ka väga poliitiliseks Leedu aktsiaks Maþeikiu Nafta oma.

"Kindlasti on huvitav ka Leedu suurim ehitusfirma PST, mis käibe poolest ei olegi väga palju maas Eesti Ehitusest, samas väärtuskasvu ja efektiivsuse poole pealt on ruumi veel kindlasti," tõi Talumaa välja aktsia, mis on oma hinnale aastaga peaaegu neljandiku juba juurde lisanud. Samuti märkis maakler Leedu Telekomi ja riidebrände müüva Apranga aktsiat.

Mehe sõnul on investoritele pettumust valmistanud aga Snaige ja piimandussektoris tegutsev ettevõte Rokiðkio Suris.

"Samas on Leedu piimandussektor atraktiivne ja teisest küljest on ka näiteks Rokiðkio Surise aktsia hinda juba halvad uudised sisse arvestatud, mistõttu me peame aktsiat küllaltki odavaks," viitas Talumaa ühele potentsiaalse investeerimisideele.

Suurim potentsiaal on sektorites, mis lõikavad kasu kasvavast tarbimisest. Praeguse seisuga õitseb kinnisvara, pangandussektor on näidanud muljetavaldavat tulu kasvu, riidefirmad on samuti teatanud märkimisväärsest käibe suurenemisest.

Aga kui me räägime konkreetsetest aktsiatest, peame neid ükshaaval analüüsima, sest võib olla olukord, kus ettevõttel on väga head väljavaated, aga aktsia on juba üle hinnatud.

Ma ei ütleks, et head ajad on Vilniuse börsil läbi, tundub, et ettevõtted järjest kõrgemalt hinnatud, kuigi teise kvartali tulemuste põhjal on Vilniuse börsi ettevõtete viimase 12 kuu keskmine P/E (ettevõtte aktsia hinna ja kasumi suhe - toim.) 15,7, mis ei ole just eriti madalalt hinnatud.

Augusti ja septembri jooksul on OMX Vilniuse indeks tõusnud juba 8,86%, mille taga on minu arvates teatud ettevõtete head teise kvartali tulemused ja investorite taasleitud optimism turu suhtes.

Hiljuti avaldasime analüüsi TEO LT kohta sihthinnaga 2,7 litti, mis on praegusest aktsia hinnast peaaegu 19% võrra kõrgemal.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing