IMF tõstis Kesk- ja Ida-Euroopa majandusprognoosi

14. september 2006, 14:25

Rahvusvaheline Valuutafond tõstis suurenenud tarbimisele viidates Kesk- ja Ida-Euroopa majanduse kasvuprognoose, kirjutas BBN.

Regiooni 12 riigi keskmiseks majanduskasvuks ennustab IMF sel aastal 5,4 protsenti ja 2007. aastal 5%. Aprillis prognoosis IMF tänavuseks aastaks 5% majanduskasvu ja järgmiseks aastaks nähti keskmiselt 4.7protsendilist tõusu.

Kesk- ja Ida-Euroopa riigid, kes liitusid Euroopa Liiduga 2004. aastal lõikavad kasu maailma suurima kaubavahetusbloki liikmelisusest, meelitades sellega jätkuvalt ka välisinvestoreid. See tähendab aga uute töökohtade loomist, palgataseme tõusu ning aitab inimestel rohkem laenata ja rohkem kulutada, seisab IMF uurimuses.

„Majandus paisub arenevas Euroopas endiselt jõudsalt,” ütles IMF. „Kasvaval kapitalivool ja laenukoormusel baseeruv tugev üldine kodumaine nõudlus on olnud peamiseks veojõuks.”

IMF Kesk- ja Ida-Euroopa regiooni prognoos hõlmab kaheksat postkommunistlikku Euroopa Liidu liikmesmaad, Maltat ja Euroopa Liidu kandidaatriike Rumeeniat, Bulgaariat ja Horvaatiat.

Lätile ennustatakse tänavuseks aastaks regiooni kiireimat 11% kasvu ja järgmiseks aastaks prognoositakse lõunanaabrite majanduse 9% kosumist. Samal ajal madalaima kasvuga Malta majandus peaks sel tõusma 1,6%, järgmisel aga 1,8.

Siiski võib Ida-Euroopa majanduskasvu sõltumine välisinvesteeringutest ohtu seada regiooni edasise kiire arengu, sest globaalne majanduskeskkond halveneb ja investorid otsivad riskivabamaid võimalusi.

„Regiooni tugev sõltuvus välisrahast on eriti tundlik, kui rahvusvahelise finantsturu tingimused muutuvad veelgi ebastabiilsemaks,” seisab IMF aruandes.

Raporti kohaselt peavad valitsused vähendama eelarve puudujääki, tugevdama finantsregulatsiooni ja keskpangad peavad olema valmis investeerimismulli lõhkemise vältimiseks intressimäärasid tõstma.

„Haavatavuse vähendamine on üks peamisi prioriteete,” ütles IMF. “Majanduspoliitika kujundajad peavad hoolikalt tasakaalustama välisinvesteeringutest sõltuvate kasvuvõimaluste riske. Kõrgemad intressimäärad on esimene kaitsemeetod.”

Intressitasemed kasvavad ülemaailmselt ja mitmed regiooni keskpangad nagu Tšehhi, Ungari, Poola, Rumeenia, Slovakkia ja Sloveenia on juba inflatsiooni survel intresse tõstnud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing