Rahvusvahelised investorid otsivad atraktiivset kinnisvara Balti regioonis

14. september 2006, 09:39

Kasvav huvi Balti kinnisvaraturgude vastu on võtnud fookusse peamiselt kontori- ja äripinnad Tallinna, Riia ning Vilniuse kesklinnades.

Huvi kinnisvara vastu Balti riikides tõuseb paralleelselt regiooni majanduskasvu tempoga, hindab Põhjamaade piirkonna arenguid rahvusvaheline kinnisvarakonsultatsioonifirma Newsec oma 2006. aasta sügisraportis

“Nõudlus ületab pakkumist,” kommenteeris Newseci esindaja Tallinnas Olev Mait Makk. “Praegusel hetkel on ligi 25 rahvusvahelist fondi otsimas investeerimisvõimalusi Balti regioonis.”

Tallinnas on käesoleval aastal oodata vabade pindade osakaalu vähenemist 2 protsendi võrra 3 protsendini. Riias oodatakse vabade pindade vähenemist poole võrra ca 6 protsendini.

Kontoriüüri hinnad Tallinnas jäävad 2006. aastal tõenäoliselt stabiilseks, samal ajal on hinnad Riias ja Vilniuses hakanud pärast mitmeaastast langustrendi tõusma.

Selgelt on vähendatud atraktiivsete kinnisvarapindade pealt oodatud tootlust. Kontoripindade tootlus peaks stabiliseeruma 8 protsendini Vilniuses ja 7,5 protsendini Tallinnas ja Riias.

Kontoripindade hinnatõusu tagajärjel hakkavad mitmed ettevõtted otsima uusi pindu Tallinna, Riia ja Vilniuse kesklinnadest eemal, seega võib oodata ka investorite huvi järkjärgulist nihkumist kesklinnast väljas paiknevale kinnisvarale.

Lisaks kesksetes asukohtades paiknevatele kontoripindadele tunnevad rahvusvahelised investorid huvi müügipindade – eriti suurte kaubanduskeskuste – ja logistikarajatiste vastu.

Siiski oli 2006. esimese poolaasta suurim kinnisvaratehing siseriiklik, kus eesti erainvestorid ostsid 16 656 ruutmeetrit äripindu Tallinnas. Müüjaks oli Eesti riik ja hinnaks 24,2 miljonit eurot.

Suurim välisinvesteering Eestis samal perioodil oli Soome Evli EPI Baltic 1 fondi poolt 4,9 miljoni euro eest ostetud 2000 ruutmeetrit müügipinda Tallinnas. Sama fond tegi ka suurima tehingu Leedus, kus omandas 5800 ruutmeetrise ostukeskuse Vilniuses 23 miljoni euro eest.

Suurima investeeringu Lätis sooritas Rootsi fondi Niam III, kes ostis Rimi Baltica logistikakeskuse Riias.

Kõigis kolmes Balti riigis jätkub väga tugev majanduslik areng. Nii koduturu kui eksporditurgude nõudlus jätkab kasvu enamikes sektorites. Eestis tegi elamuturg eriti kiire spurdi eelmisel aastal.

Nordic Report’i andmetel oodatakse 2006. aasta jooksul Eestis 9-protsendilist SKP kasvu, Lätis 8,5 protsendilist kasvu ja Leedus 6,5 protsendilist kasvu. Kõik kolm ületavad sellega oluliselt EL keskmist, mis on 2,3 protsenti.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing