Kaugkütte Ühing: elektri müük Eesti Energias eraldi äriühinguks

Gert D. Hankewitz 15. september 2006, 11:35

Eesti Jõujaamade ja Kaugkütte Ühing (EJKÜ) tegi ettepaneku Riigikogu majanduskomisjonile muutmaks elektri müük Eesti Energias iseseisvaks äriüksuseks.

Veel läks ettepanek ka Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi, Energiaturu Inspektsiooni ja Konkurentsiameti aadressile.
EJKÜ juhatuse esimehe Tiit Rahkema sõnul võimaldaks elektri müügi eraldamine tagada elektriturul võrdset konkurentsi ning suurendada riikliku elektrimonopoli majandustegevuse läbipaistvust.

“Eesti Energia elektrimüügi koondamine eraldi äriühingusse võimaldaks kolme asja. Esiteks luua selge ning operatiivse ülevaate, kellele ja mis alustel Eesti Energia poolt elektrit müüakse. Teiseks väheneks oht Eesti Energia kontserni siseste hinnamoonutuste tekkeks. Ja kolmandaks võimaldab see Eesti riigil kiiremini liikuda Euroopa Liidu poolt tunnustatud reeglite kohaselt elektrituru avanemise suunas,” selgitas Rahkema.

EJKÜ on rohkem kui 1,5 aastat suhelnud Konkurentsiametiga eesmärgiga saada hinnang Eesti elektrituru vastavusele konkurentsi reguleerivatele seadustele. Seda eriti aastate 2002 – 2004 kohta, mil ootamatult lõpetas oma tegevuse ligi 40 võrguettevõtet.

Konkurentsiamet on osutanud selgele vajadusele suurendada Eesti Energia majandusarvestuse läbipaistvust. Selleks tegi Konkurentsiamet ettepaneku kujundada Eesti Energia Klienditeeninduse struktuuriüksus eraldi äriühinguks Eesti Energia kontserni koosseisus.

EJKÜ toetab Konkurentsiameti eeltoodud ettepanekut ja leiab, et Eesti riik kui Eesti Energia AS omanik peaks muutma riikliku energiakontsernis elektrienergia müügi iseseisvaks äriüksuseks.

EJKÜ on energeetikaettevõtteid ühendav erialaliit Eestis. 1995. aastal asutatud ühingusse kuulub 60 energiaettevõtet. EJKÜ hõlmab oma liikmeskonna kaudu ligi 60% Eesti soojusenergia ja 90 % erasektori teenindatava elektrienergia turust.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing