Savisaar: palk nelja aasta pärast 25 000 krooni

Kadi Heinsalu 18. september 2006, 00:00

Selleks peab aastani 2010 tõstma palkasid igal aastal 23-24 protsenti. "See tähendaks avalikus sektoris igal aastal täiendavalt 2,1 miljardi krooni lisamist palkadele," täpsustas Savisaar.

Palgatõusu põhjenduseks tõi Savisaar tööjõupuuduse ja välismaale tööle siirduvad eestlased.

Riigikogu rahanduskomisjoni esimees, reformierakondlane Meelis Atonen nimetas laupäeval Postimehele antud usutluses keskmise palga suure tõusu lubamist tulega mängimiseks. "Seda saab ainult nii teha, et riigieelarvega mängides kellelegi palkasid lubada ja samal ajal tulevikuks asjad untsu ajada," ütles Atonen.

Rakvere Lihakombinaadi juhatuse esimees Olle Horm suhtus uudisesse samuti skeptiliselt. Tema meelest oleks vale, kui avalik sektor hakkab tööstusest palkade osas ette minema. "Kuskilt läheb piir, kui palju väike Eesti riik suudab kanda," lausus ta. "Avaliku sektori palgatõus ei tohiks olla kogu palgatõusu mootor."

Rakvere Lihakombinaadis on keskmine palk praegu ligi 9000 krooni ja mõte, et see peaks nelja aastaga suurenema 75%, ajas Hormi telefonis naerma. "Iseenesest kuulub see küll poliitilise ulme valdkonda," märkis ta.

Suprema Securities ASi kapitaliturgude juht Sten Sumberg sõnas, et Savisaar võib teha nii jõulisi avaldusi, kui tahab, aga sellest palgatõus ei sõltu. "On vaja jätkata seda progressiivset, avatud majanduse mudelit. Vaadates Keskerakonna platvormi, siis nende senine sõnum ei ühti sellega. Savisaare jutus on vastuolu."

Avalikus sektoris on alati võimalik otsustada, et nüüd on palk 25 000 krooni, aga see on Sumbergi sõnul anomaalia. Savisaare argument, et nii saab ära hoida avaliku sektori inimeste välismaale minekut, on Sumbergi sõnul naeruväärne. "Ta peaks muretsema, et mina välismaale ei lähe," sõnas ta.

Kui tulumaks tõuseb ja ettevõtte tulumaks muutub, võib tema sõnul juhtuda, et paljud seni lojaalsed inimesed kaaluvad tõsiselt lahkumist.

"Savisaare optimistlik avaldus on tore, aga tahaks arvutusi näha," lisas Sumberg.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing