Turvasüsteemi projekt ning paigaldus tasub võtta eri firmadelt

Ain Alvela 18. september 2006, 00:00

Süsteemsete turvaseadmete paigaldamise kohta hankepakkumisi korraldades tasub teha pakkumine eraldi projekteerija, seadmete paigaldaja-hooldaja ja valveteenuse osutaja leidmiseks.

Efektiivsemaks osutuvad suunatud pakkumised, komplekslahendusi pakkuvate firmade teenuste kasutamist ei pea turvasüsteeme paigaldava ASi Eltron tehnikadirektor Ülo Kala otstarbekaks. "See võib olla mugavam, aga samas on see ka kõige mugavam viis raha tühja maksta, mitte parimat teenust saada. Parim lahendus on, kui suure süsteemi ehitab sellele spetsialiseerunud ehitaja, valvama hakkab aga professionaalne turvafirma," kinnitab ta. "Suunatud pakkumine aga välistab selliste firmade osalemise, kes ei suudagi ülesannet korralikult täita."

Oluline on ka juba töösse rakendatud turva- või valveseadmete hilisem regulaarne hooldus, et kallis süsteem ka tõepoolest oma ülesannet täidaks. Hooldust vajavad nii keerulised süsteemid kui ka iga tavaline turvauks.

"Näiteks kui mingis 300-400 anduriga süsteemis pole kuu aja jooksul olnud ühtegi valehäiret, tasub minna pealüliti juurde ja vaadata, ega see ole välja lülitatud," märgib Ülo Kala. "Süsteemis valehäired mõistliku aja tagant on täiesti normaalsed ja isegi vajalikud, et valvsust säilitada."

Kliko Ohutuse OÜ tuleohutuse spetsialist Janno Aksin märgib, et kui täiesti uued tootmishooned ja suuremad ettevõtted välja arvata, siis lonkab tuleohutusealane teadlikkus ja eeskirjadest kinnipidamine meil kahte jalga.

"On tulnud ette juhtumeid, kus ei osata tulekustutitki kasutada ja arvatakse, et seda tuleb nagu vanasti töölesaamiseks tagurpidi vastu maad taguda," kirjeldab Janno Aksin kurioosseid juhtumeid.

Tulemus on see, et kustuti lüüakse puruks ja terve ruum põleb lagedaks. Kindluse, et ettevõttes on tulekaitseseadmed korras, annab ISO keskkonnajuhtimise sertifikaadi olemasolu, sest viimase saamine on seotud ka tuleohutusnõuete täitmisega.

Ülo Kala sõnul paigaldavad tööstusettevõtted praegu kõige rohkem läbipääsu kontrollsüsteeme, et omada ülevaadet töötajate saabumise ja lahkumise üle.

Tavaliselt on tegemist kaardisüsteemiga - andurid fikseerivad töötaja saabumise ja lahkumise aja.

"Oleme paigaldanud kaardilugejaid isegi eraldi tööpinkide külge," räägib Kala. "See tagab tööandjale ülevaate, kui kaua töötaja kusagil viibis, millal tööle tuli ja millal lahkus."

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing