Analüütikud peavad Savisaare palgatõusu kava majandust hukutavaks

Silvia Kruusmaa 19. september 2006, 00:00

"See tähendaks palkade tõstmist igal aastal 30% võrra. Nii kiiresti ei ole võimalik investeerida," sõnas Hansapanga makroanalüütik Maris Lauri. "Selline palkade tõstmine tähendaks seda, et ettevõtted lähevad kahjumisse," rääkis Lauri.

Keskerakond tõi eesmärgina välja jõuda nelja aastaga Eesti avaliku sektori palkadega samale tasemele Euroopaga.

Lauri sõnul ei saa palgatõus puudutada vaid avalikku sektorit. "Ei saa nii olla, et 25 protsendil inimestest tõstetakse palka ja ülejäänud 75 protsenti imevad kõrval käppa!" Selline palgatõus paneks kõik ettevõtjad surve alla tõsta palku.

Lauri kirjeldas Savisaare plaani mõju: inflatsioon tõuseb 20 protsendile senise 4,5-5 asemel. Paljud ettevõtted lähevad kinni. Töötuse määr tõuseb 10-20 protsendini.

Savisaare palgakasvu plaani teostumine tähendaks, et Eesti erasektor jookseks töökätest tühjaks, ütles SEB Eesti Ühispanga ökonomist Hardo Pajula. Et välismaale mineku asemel kiputakse eelistama majandusministeeriumi, mitmesuguseid ettevõtluse arendamise sihtasutusi ja muid riiklikke moodustisi, ei ole siinkohal oluline.

"Ma ei välista, et lugupeetud poliitiku ideaalmaastikul kangastubki olukord, kus kogu vajalik valuuta saabub Eestisse ELi abiraha vormis, mida meie rahvateenrid siis oma parima äranägemise järgi valijatele laiali jagavad," sõnas Pajula. "Kui abirahast ei peaks aga jätkuma, on tulemuseks täiemõõduline maksebilansi kriis koos kõigi sellest tulenevate tagajärgedega, mille hulka kuulub siis juba võib-olla ka 200 000kroonine keskmine kuupalk, sest säärast palgasurvet ei kannataks eksportiv sektor kindlasti välja."

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 16:16

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing