Firmad tõstavad palku kuni 20 protsenti

Piret Reiljan 20. september 2006, 00:00

Äripäeva küsitlusele 2007. aasta eeldatava palgatõusu kohta vastas 318 kohalikku firmajuhti. Pisut üle kolmandiku küsitlusele vastanutest pidas tõenäoliseks kuni 10% palgatõusu ning kolmandik 11-20% töötasu kasvu.

Seda, et palk üldse ei tõuse, uskus vaid 4,8% vastanutest. Skeptilised on ettevõtjad ka rohkem kui 20% palgatõusu suhtes, mida pakkus vaid 6,4% firmajuhtidest.

Kaubanduses tegutsevatest ettevõtjatest pakkus 58%, et palgakulud kasvavad tuleval aastal kuni 10 protsenti, 28% vastanutest ootab pisut suuremat, 11-20protsendist palgatõusu.

Rimi Eesti Food ASi tegevjuht Ruth Laatre usub, et kaubanduses jääb palgatõus 5-10% piiridesse. "Selline kasv tuleb ilmselt toidukaupade kauplustes, tööstuskaupade, näiteks ehitusmaterjalide, kauplustes võib töötajate palgatõus olla suurem," ütles Laatre.

Põhjus, miks palk märksa rohkem ei tõuse, taandub Laatre sõnul tootluse kasvu pidurdumisele. "Erasektoris pole täna ka sellist puhvrit, et saaks oluliselt inimesi koondada," sõnas Laatre.

Küll aga on võimalik muuta töökorraldust, investeerida tehnoloogiasse ja seeläbi suurendada efektiivsust ja ka palkasid, lisas Laatre.

Veidi üle poole ehitusfirmade juhtidest peab tõenäoliseks kuni 10% palgakulude kasvu. Kolmandik ehitusfirmade juhtidest usub, et palgakulud kasvavad 11-20%.

ASi Harju Ehitus tegevjuht Aavo Teder ennustab uueks aastaks 10-15% palgakulude kasvu. "Töötajatest on päris suur nappus ja kuidagi peab ju hoidma neid välismaale minemast," põhjendas Teder palgatõusu vajalikkust.

Tederi sõnul peaks Eesti töötajate väljavoolu vältimiseks lähemate aastatega saavutama palgataseme, mis moodustaks 80% naabermaa Soome palgatasemest. Soome keskmine palk on praegu umbes 40 000 krooni Eesti 9500 kõrval.

"Täna saab ehitaja Eestis 30-40% Soome ehitaja palgast," nentis ta. Harju Ehituse juht usub, et üha rohkem investeeritakse tulevikus tehnoloogiasse, mis vähendavad inimressursi osatähtsust. "Paraku ei kasva tööjõu tootlikkus võrdselt palga kasvuga," sõnas Teder.

Tööstusettevõtete juhid on palgatõusu suhtes firmajuhtidest ühed optimistlikumad. Kuni kümne ning 11-20protsendise palgatõusu ennustajaid oli võrdselt 40 protsenti.

Toiduainetööstuse esindajatest usub 86% kuni 10protsendist palgakulude kasvu.

"Tänavu on meil palgakulud kasvanud veidi üle 20% ja umbes samaväärne tõus tuleb ka uuel aastal," ütles ASi Tallinna Piimatööstus juhataja Kadi Lambot. "Oluliselt rohkem kui 20 protsenti tööstuses palk vaevalt tõuseb, sest tootlus ju ei kasva samal ajal piisavalt," rääkis ta.

Septembri alguses Kundas avatud Estonian Celli tselluloositehase tegevjuhi Margus Kohava sõnul on tööstuses palgatõusu peamine mootor spetsialistide puudus. "Kundas konkureerime oskustööjõu pärast teiste tehastega, mistõttu pidime kohe alguses pakkuma konkurentsivõimelist palka," rääkis Kohava. Liinioperaatori brutopalk uues tehases on 13 000-15 000 krooni. Tootmise üha suuremale mehhaniseerimisele mõtleb ka Tallinna Piimatööstuse juhataja. "Siis oleks vaja vähem inimtööjõudu," on Lambot konkreetne.

Piimatööstuses on suurim puudus mitte spetsialistidest, vaid hoopis füüsilise töö tegijatest. Lamboti sõnul on tekkimas olukord, kus palka tuleb tõsta just alumisel pulgal olevatel töötajatel, mistõttu hakkavad palgavahed ettevõttes tasanduma. "Struktuur hakkab muutuma ja see teeb mind murelikuks," tõdes Lambot.

Eesti keskmine brutokuupalk oli 2006. aasta teises kvartalis 9531 krooni, mis on 15 protsenti rohkem kui aasta tagasi samal ajal.

Tuleval aastal ületab keskmine palk kõigi ootuste kohaselt 10 000 krooni piiri ja kerkib veelgi.

Kui üle 20% ulatuvat palgatõusu ennustas vaid 6,4% ettevõtjatest, siis niisama suurt käibe kasvu ootab uuel aastal 22% Äripäeva küsitlusele vastanud ettevõtjatest.

Kõige optimistlikumad on tööstusettevõtete juhid, kelle puhul vastanutest kolmandik ootab uuelt aastalt rohkem kui 20% käibe kasvu.

Rimi juht Ruth Laatre ennustab toidukaupluste tuleva aasta käibe kasvuks 10%. "Meie eesmärk on kasvada minimaalselt turuga samas mahus," ütles ta.

Tallinna Piimatööstuse juhataja Kadi Lambot on optimistlikum, ennustades ettevõttele 2007. aastaks vähemalt 20% käibe kasvu. "Tegelikult on meie ambitsioonid veel suuremad," lisas Lambot.

Kuni 10% käibe kasvu ennustas 2007. aastaks 38,4 ja 11-20% kasvu 33 protsenti Äripäeva küsitlusele vastanud ettevõtte juhtidest.

Avalikus sektoris oli keskmine palk mullu küll 22 protsenti kõrgem erasektori keskmisest töötasust, kuid kõrgemate ja madalamate riigiametnike palkade vahel haigutab endiselt lõhe.

Rahandusminister Aivar Sõerd tahab järgmisel aastal tõsta riigiametnike palgaastmete määrasid, et muuta palgasüsteemi läbipaistvamaks ja vähendada lisatasude osakaalu töötasus.

Kui praegu on riigiametnike kõrgeima astme töötasu 12 500 krooni, siis tuleval aastal tahab Sõerd selle tõsta 25 000 kroonini. Tunduvalt kergitada kavatsetab ta ka madalama palgaastmega ametnike töötasu.

Rahandusministeerium prognoosib uueks aastaks 11,9% keskmise brutopalga kasvu ja Eesti Pank 12-13% töötasu tõusu.

Erilise optimismiga paistab palgatõusust rääkides silma majandusminister Edgar Savisaar, kes möödunud laupäeval Keskerakonna volikogul käis välja veksli, et Eesti keskmine palk peab nelja aastaga tõusma 25 000 kroonini, mis on Euroopa Liidu keskmine. Selleks peaks aastani 2010 tõstma palkasid igal aastal 23-24 protsenti. Avalikus sektoris tähendaks see igal aastal täiendavat 2,1 miljardi krooni lisamist palkadele.

Kümme aastat Tallinna Piimatööstuses operaatori, pakendaja ja toodete valmistajana töötanud Juta Kaasik rõõmustab juhataja lubaduse üle tõsta uuel aastal palkasid kuni 20%. "Praegu saan palka 6500 krooni pluss 650 krooni preemiat hea töö eest. No vähemalt 10 000 võiks ikka palka saada," arvas Kaasik. Kui Kaasik kümme aastat tagasi piimatööstusse saabus, oli tema brutopalk 3200 krooni. "Vahepeal ei tõusnud palk mitu aastat, kui siin suured ehitustööd olid, aga nüüd on jälle tõusma hakanud," ütles Kaasik. Enne piimatoodetega tegelemist oli pagariks õppinud Kaasik lihvija ja poleerija, ka on ta töötanud lasteaias kokana.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing