Abiturient Aare tegutseb börsil

Pille Rõivas 22. september 2006, 00:00

18aastase Tallinna 32. keskkooli abituriendi Aare Niinepuu jaoks on börsimaailm kui unistustemaa, kus kõik unelmad võivad teoks saada. Hooletuse korral võib aga sekundi pealt kõik kaotada.

Aare teab, et börsil tehinguid tehes sõltub inimene ainult iseendast. "Võimalus on saada täpselt nii edukaks kui palju oled ise nõus vaeva nägema," selgitab Aare.

Tema esimene reaalne kokkupuude börsiga toimus siis, kui ta õppis kaheksandas klassis. Sel ajal polnud tal veel kodus arvutit, kuid huvi börsi vastu tekkis ajalehti lugedes. "Majanduse osa lugesin ajalehest alati läbi, sealt jäigi silma üks väike kastike," räägib noormees.

Järgmise kooliaasta alguses alustas Aare investeerimist virtuaalse rahaga. "Aastatega kogemused ja huvi kasvasid ning mõnikord leian end isegi praegu virtuaalse rahaga selliseid tehinguid tegemas, mida reaalselt ei julgeks," räägib Aare.

Kolm aastat tagasi oli tema toa terve sein kaetud paberiga, millele ta joonestas aktsiahindade muutumise graafikuid. "Vanemad mõtlesid, et laps on lolliks läinud," muigab Aare.

Börsimaailma sukeldumisel on noorele börsihuvilisele olnud toeks Tallinna Keskraamatukogu. Aare sõnul on majandus ja börs sellised teemad, mille kohta ilmuvat kirjandust ei suuda keegi tervenisti läbi lugeda. Seepärast ongi ta seal niivõrd tihe külastaja.

Spetsiifiliste küsimuste korral pöördub ta praegu ka elukutseliste börsimaaklerite poole. Noormees on üllatunud nende inimeste abivalmidusest e-posti teel suheldes ja mõtteid vahetades.

Hetkel hoiab ta end kursis põhiliselt Põhja-Ameerikas toimuvaga. Kuna finantsturud sõltuvad üldiselt küllaltki palju ka juhuslikest teguritest nagu orkaanid ja terrorism, siis tuleb Aarel end pidevalt uudistega kursis hoida. Tehinguid teeb ta põhiliselt optsioonidega, sest nendega on võimalik ka väiksemate summade juures suuri võite võtta.

Aare on töötanud eri ametikohtadel ja eri suurusega ettevõtetes mittetulundussektorist kuni SEB Eesti Ühispangani välja.

Lemmiktöökohaks on talle jäänud kaluri amet, mida ta pidas umbes 13aastasena. "Ei ole just palju ameteid, mis paneks vere niimoodi pekslema, kui öösel tormiga merel olles elu eest võideldes," kirjeldab Aare oma kiindumust kaluriametisse.

Hetkel on käsil gümnaasiumi viimane klass ning kevadel lõpueksamid. Tööalaselt on ta aktiivselt seotud "Sinu Võimaluste" konverentside korraldamisega ja peatselt turule tuleva SEB investeerimismängu arendamisega. Tulevikus näeb ta end kindlasti mõnes pangas analüütikuna ning pikemas perspektiivis fondihaldurina töötamas.

Noormees on lisaks tegelenud ka enese täiendamisega. Aastatel 2002 ja 2003 võttis ta osa Kanutiaia noortemaja korraldatud Ärikoolist, eelmisest aastast osaleb Tallinna Väitlusklubis läbirääkimiste kursustel.

Kooli kõrvalt töötamine segab mingil määral kooliõpinguid, sest puudutud tunnid annavad hinnetelehel tunda. Aare üritab õppida eelkõige neid aineid, mis on otseselt tema erialavalikuga seotud. "Kõike lihtsalt ei jõua," selgitab noormees. Eelmise kooliaasta säravaimaks hetkeks peab Aare majanduse eksami sooritamist 17 minutiga ja tulemusele 91%.

Teistel börsihuvilistel noortel soovitab ta esimesed aastad investeerimismängudega kätt proovida, sest kohe reaalse rahaga tehinguid tehes võib kõigest märkamatult ilma jääda.

Üle 18aastastel noortel on lihtsam reaalsesse börsimaailma siseneda. Alla 18aastased peavad ootama täisealiseks saamist või tegutsema vanemate kaudu, soovitab Aare.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing