Valid Rüütli, kolivad Kadriorgu ka Savisaar ja Reiljan

ÄP 22. september 2006, 00:00

Äripäev soovitab valijameestel hääletada homme Toomas Hendrik Ilvese poolt. Toimetuse meelest on Ilves erudeeritud, kogemustega poliitik, keda tuntakse hästi ka väljaspool Eestit.

Arnold Rüütlil on samuti aastatepikkused kogemused poliitikast ning tema teeneid Eesti taasiseseisvumises ei tohi maha vaikida, ent lahti on rääkimata tema minevik.

Ka Ilvese kohta on vastased otsinud luukeresid minevikust. Viidatud on Ilvese ja CIA sidemetele, kahtluse alla seatud isegi Ilvese vanaema Eestisse tuleku asjaolud, mille kohta on Ilves aga andnud ammendavad selgitused. Erinevalt Rüütlist, kes vassib siiani, kommenteerides teda kompromiteerivaid fakte nõukogude ajast.

Gallupid on näidanud Ilvese toetajaskonna järjepidevat kasvu, praeguseks on see ligi kaks korda suurem kui senisel presidendil Rüütlil. Ja ka maainimesed näeksid presidendina meelsamini Ilvest. Seega on Ilves Eesti rahva enamuse toetatav kandidaat. Rüütel on ilmselge vähemuse kandidaat, mängukann kahe poliitilise jõu - Keskerakonna ja Rahvaliidu käes.

Võimalik, et nii suur toetajaskond on asunud Ilvese taha vaid seetõttu, et vastaskandidaat on Rüütel, üle kelle ühe õla vaatab Edgar Savisaar ja üle teise Villu Reiljan. See valik on toetajad pannud leppima ka Ilvese kõrkusega, mis on olnud ehk üks takistus, mis pole lasknud Ilvese toetajaskonnal kasvada. Hetke reaalsus on aga see, et valijameestel on valida nende kahe mehe - Ilvese ja Rüütli vahel.

Psühholoog Voldemar Kolgale on vastukarva, et kampaania on kandidaatidest teinud tootemid, reaalsetest inimestest märkide kogumid (EPL, 19.09), mis sümboliseerivad vastandlike ideoloogiatega maailmu. Aga ehk ongi praegu olulisem see, keda ja mida need kaks meest esindavad. Just see, et Ilves esindab tulevikku, Rüütel minevikku, Ilves demokraatiat, Rüütel korporatiivset Eestit. Kui Rüütel veel kord Eesti presidendiks valitakse, kolivad Kadriorgu ka Savisaar ja Reiljan, mehed, kes on loovutanud Eestis võimu rahale.

On veel üks võimalusi, mida ei välista sotsioloog Juhan Kivirähk ega mitmed teisedki analüütikud: kui kindlat võitu ei ühele ega teisele kandidaadile ei paista, võidakse presidendivalimised laupäeval läbi kukutada. See viib valimised tagasi Riigikogusse.

Toimetuse meelest oleks see halb lahendus, valijamehed peaksid siiski tegema oma valiku homme. Muidu võib presidenditants, mis on juba ühiskonna lõhestanud, Riigikogu ja valijameeste vahel isegi aastate pikkuseks venida ning praegu veel ületatavast lõhest kuristiku tekitada. Ilves kui enamuse kandidaat võib olla see mees, kes ühiskonna taas ühendab, talle tuleb selleks võimalus anda.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing