Värvika riigijuhi hüvastijätt

Sirje Rank 22. september 2006, 00:00

Uus liider Shinzo Abe lubab Koizumi reforme jätkata ning tõsta Jaapani kaalu ka rahvusvahelises poliitikas.

Täna on USA järel maailma suuruselt teine majandusruum sõjajärgse aja pikimas kasvutsüklis. Seitse aastat mõõna ja langevate hindade nõiaringi Jaapani majanduses on mööda saamas. Märtsis lõppenud majandusaastal kasvas Jaapani majandus 3,2%. Tänavu juulis söandas Jaapani keskpank juba esimest korda kuue aasta jooksul baasintressid nullist kõrgemale kergitada. Börs on kolme aastaga kerkinud üle 50%.

Koizumi võimule tulles 2001. aasta kevadel oli Jaapan pankroti äärel. Finantssüsteem oli halvatud pankade halbadest laenudest. Riigi võlg kasvas lumepallina, sest avaliku sektori investeerimisprojektidega püüti edutult majandusele elu sisse puhuda.

Koizumi tõi uued tuuled. Karismaatiline, julge ja tahtekindel, lõhkus ta nn raudse kolmnurga, mis jagas võimu suurfirmade, bürokraatide ning tähtsamate ministrite vahel. Traditsioone trotsides tõi Koizumi valitsusse asjatundjaid parteihierarhiast väljastpoolt.

Muudatusi aitas läbi suruda jaapanlaste toetus - Koizumi esines meelsasti telekaamerate ees ja seletas oma poliitikat lihtsalt ja selgelt.

Jaapani majanduse jaoks oli Koizumi valitsuse üks olulisemaid otsuseid pankade saneerimine, millest sai majanduskriisist välja pääsemise nurgakivi. Samuti kärpis Koizumi valitsus jõuliselt avaliku sektori kulusid ja investeerimisprogramme, mida poliitikud kasutasid hoovana oma tagasivalimise kindlustamiseks.

Koizumi lükkas käima ka Jaapani tohutu postiteenistuse erastamise, mis sisuliselt on maailma suurim pank, kuhu on koondunud 2,8 triljoni dollari väärtuses jaapanlaste sääste. Aastakümneid oli see valitsuse lemmikprojektide rahastamise "varieelarve" .

Peamistest lahendamata probleemidest jääb Koizumi järeletulijale Jaapani hiiglaslik välisvõlg, mis moodustab 175% SKPst. Samuti elanikkonna kiire vananemisega seotud probleemid.

Koizumi valitsusaja üks suuremaid miinuseid on suhete halvenemine riigi suurima kaubanduspartneri Hiinaga. Põhjuseks templi külastamine, kuhu Jaapani sõjakangelaste seas on maetud ka naaberriikide Hiina ja Korea silmis sõjakurjategijad. Suhted USAga olid samas väga head, millest kõneles ka Koizumi ja USA presidendi George W. Bushi ühine Elvis Presley majamuuseumi külastus sel suvel.

Peaministriametist lahkumise järel on Koizumi lubanud end pühendada muusikale ja hea toidu nautimisele ning elada jälle eraelu.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing