Keskerakond tahab politsei abi ETV telefonihääletuse suhtes

22. september 2006, 16:32

Keskerakond pöördus politsei poole palvega
alustada kriminaalmenetlust Eesti Televisiooni suhtes, kuna peab kahtlaseks
saate "Presidendivalimiste debatt" telefonihääletuse tulemusi, edastab etv24.

Eesti Televisioonis kolmapäeval kavas olnud saate vaatajatest toetas telefonihääletuse tulemuste kohaselt Toomas Hendrik Ilvese presidendiks saamist 70,9 protsenti. Praegust presidenti Arnold Rüütlit toetas 29,1 protsenti vastanuist. Kokku oli vastajaid 42 943.

Keskerakonna teatel on põhjust arvata, et helistamistulemused, mis avaldati saate lõpus, ei peegelda reaalset helistajate arvu ega suhtumist presidendikandidaatidesse. Keskerakond lähtus avaldust tehes sellest, et erakonna büroosse saabus mitmeid kaebuseid ja tähelepanekuid, et hääletusnumbri valimisel satuti kinnisele toonile või jäi liinile vaikus, kuigi numbri valimine oli tehniliselt toimunud.

"See võimaldab järeldada, et teatud maakondade või ka telekommunikatsiooni tehniliste sõlmjaamade suundadelt oli konkreetse hääletusnumbri valimine ühe kandidaadi suhtes diskrimineerivalt piiratud. Asjatundjate hinnangul võis tegelikult arvesse minna vaid 20-40 % Arnold Rüütli toetuseks tehtud telefonikõnedest. Ülejäänusid ei pruugitud arvestada kui "mittelõpetatud kõnesid"", leiab erakond.

Keskerakonnale ei meeldi ka asjaolu, et ühelt telefoninumbrilt sai saatesse teha kuni viis kõnet, ning asjaolu, et telefoniteenust pakkuva Elioni kinnitusel algas telefonihääletuse loendurite töö ligi 40 minutit enne saate algust.

"Keskerakond on seisukohal, et Eesti Televisiooni vestlussaadetes korraldatud küsitluse tulemusi ei saa käsitleda kui Eesti elanike või konkreetse saate vaatajate arvamust. Sisuliselt on tegu avalikkuse eksitamisega," seisab erakonna avalduses. "Öeldu kinnituseks on ka tõsiasi, et ETV telefoniküsitluste puhul ei peeta kinni iga uurimuse puhul olulisest nõudest, et uurija peab alati olema valmis tegema kättesaadavaks tehnilist informatsiooni, mis on vajalik ükskõik milliste avaldatud tulemuste kehtivuse hindamiseks."

Keskerakond palub politseil läbi vaadata võimalused kriminaalasja algatamiseks antud küsimuses. Soovitakse selgitada, kas ei toimunud avaliku arvamuse kuritegelikku mõjutamist sel teel, et piirati ühte kandidaati toetavate seisukohtade levitamist ja saavutati tagajärg, mis oli soodne tema vastaskandidaadile.

ETV uudistetoimetuse juht Andres Kuusk nimetas Keskerakonna süüdistusi alusetuteks.

"ETV-l puuduvad andmed katkenud kõnede kohta, ühelt telefoninumbrilt viiel korral helistamise võimalust oleme saadetes nimetanud korduvalt ning arvesse lähevad vaid saate algushetkest antud telefonihääled," ütles Kuusk.

Kuusk lisas, et saate telefonihääletus ei kandideeri sotsioloogilise uuringu staatusele, kuna sellel puudub kindlaks määratud osalejate valim.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. September 2006, 16:38
Otsi:

Ava täpsem otsing