Aivar Rehe: eraisikute laenamine on saavutanud kriitilise piiri

25. september 2006, 00:00

"Me elame kõrgete intresside ajastul, kuid sellegipoolest püsib laenamine aktiivsena," ütles Rehe konverentsil viidates, et praeguseks ajaks on pangad saavutanud liiga suure arvu laenajaid.

"Lühiajaliselt võib eraisikute laenamine olla hea, kuid pikemas perspektiivis mitte," nentis pangajuht ja lisas, et laenamine peaks stabiliseeruma ning rohkem päevakajalisemaks sissetulekute suurenemise tõttu hoopis säästmine.

Kolme aastaga on eraisikute laenamine kinnisvara tarbeks kasvanud kolm korda. "Nii lühikese ajaga oleme valanud õli juurde kahte sektorisse, mis on seotud kinnisvara ja ehitusega," lisas Rehe ning märkis, et sellesse suunda on panku lükanud turg, ettevõtted ja kliendid.

Nii avaldas ta lootust, et tulevikus hakkab kasvama laenamine ettevõtluse arendamise tarbeks. "Kindlasti tahaks näha seda, et ettevõtlust hakatakse finantseerima," kinnitas Rehe. Küll tunnistas mees seda, et 2007. aastast kehtima hakkav uus krediidiasutuste seadus muudab laenu saamise ettevõtete jaoks keerulisemaks, sest pangad peavad hakkama enam tegelema riskide hajutamisega. "Muudatustel on pandud rõhku riskide juhtimisele. Nii peab tegema ettevõtte analüüsi enne laenu andmist. Pangad hakkavad analüüsima juhtkonda, krediidiajalugu, kapitali, võlgu ning loomulikult mängib suurt osa ka rentaablus," märkis Rehe, kes rahustuseks lisas, et kõik see ei muutu kohe uue aasta saabumisega, vaid kindla üleminekuperioodi vältel.

Mis puutub maailmamajanduse kasvu, ütles Rehe, et see jätkub ka edaspidi. "Kiire kasvu eeldus on arenevad majandused Aasias ning Venemaal," märkis Rehe, kes lisas samuti, et USA majanduskasv peaks stabiliseeruma.

"Majandus peaks olema igal hetkel valmis ka selleks, et toornafta hind võib tõusta 100 dollarile barreli kohta," hoiatas Rehe siiski.

Kui täna pangakontorisse siseneme, siis pole laenupakkumiste keskel märgata tootereklaami, mis oleks mõeldud säästmisele. Kas see püsibki nii või on selles osas plaanis muudatusi?

Aivar Rehe: Kuigi pangad on siiamaani mõelnud rohkem kasumi teenimisele, pole säästmist unustatud. Ka keskkond suunab praegu säästmisele. Seda ei pea siiski tegema mingi erilise investeerimishoiuse näol, vaid lihtsalt personaalselt telleri juures. Praegu saab hoiustada kolme- kuni kuuekuuliselt.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:20
    Otsi:

    Ava täpsem otsing