Eesti Post hakkab kasahhidele arveid kätte toimetama

Kristina Traks 25. september 2006, 00:00

Paari nädala pärast käivitab Eesti Elektronposti tütarfirma Elektonpost.kz Kasahstanis printimiskeskuse, mis hakkab kohalikele pankadele, kommunaalfirmadele ja pensionifondidele arveid ning teatisi trükkima. Asi käib nii, et näiteks pank või kommunaalfirma saadab andmed failidena postifirmale, kes siis need järjekorras välja prindib, masinal ümbrikusse paneb ja laiali laseb kanda. Sama asjaga tegeleb Eesti Elektronpost Eestis juba aastaid.

Algatuseks pannakse printimiskeskus püsti Kasahstani endises pealinnas Almatõs, järgmiste aastate jooksul rajatakse samasugused keskused ka riigi ülejäänud kolmes suuremas linnas ning andmed hakkavad keskuste vahelisi tuhandeid kilomeetreid läbima vaid nupuvajutuse peale elektrooniliselt. Riigi kaugeimas nurgas elava kasahhini ei jõua post siis enam 12 päevaga nagu praegu, vaid ta saab selle kätte juba paari päevaga, sest suurema osa vahemaast on teade läbinud mööda traate.

"Meil ei ole seal ühtegi konkurenti ja sel turul on tohutu kasvupotentsiaal, sest praegu seal sisuliselt arveid inimestele ei saadetagi," ütleb Eesti Elektronposti nõukogu esimees Kalle Tarien. "Kohalikud pangad, mobiilioperaatorid ja pensionifondid on asjast väga huvitatud."

Eesti Elektronposti juhatuse esimees Tõnu Kõiv arvestab, et kui Kasahstani 15 miljonist elanikust umbes pooled hakkaksid saama arveid ja teateid Elektronpost.kz kaudu, oleks ettevõtte käive aastas poolteist miljardit krooni. See on kaks korda rohkem kui Eesti Posti aastakäive.

Kui palju kasumit võiks teenida konkurentideta turul, ei oska Kõiv ennustada. "No mingi osa Eesti Posti kasumist hakkab ta kindlasti andma, see investeering on ikka puhas äri," sõnab ta.

Igal juhul peaks 12 miljoni kroonine investeering esimesse printimiskeskusse olema juba järgmise aasta suveks tasa teenitud.

Miks peaks Eesti riigi osalusega firma aga ajama äri just Kasahstanis? "No aga miks mitte?" küsib Tarien vastu. "Meie jaoks on selle projekti risk väga väike, inimesed on Kasahstanis väga lugupidavad, peavad kinni ka suulistest kokkulepetest ja üldse ei ole tegemist mingi arenguriigiga, nagu meil siin võidakse ekslikult arvata."

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:17
    Otsi:

    Ava täpsem otsing