Eesti sai vähendada toiduvarude trahvi

Silvia Kruusmaa 25. september 2006, 00:00

Eesti peab nüüd trahvi maksma 105 miljonit krooni ja Läti 19 miljonit krooni. Ka Leedul õnnestus laovarude trahvi 80% võrra vähendada.

Euroopa Komisjon pidas põllumajandusministeeriumi ja statistikaametiga tehnilisi konsultatsioone ning muutis Eesti muude, st kõik peale suhkru, üleliigsete laovarude arvestuslikku alust. Selle tulemusena väheneb trahvisumma 374 miljonilt kroonilt 105 miljonile kroonile.

Põllumajandusministeeriumist öeldi, et laovarude eest nõutav 105 miljonit ei ole veel lõplik summa. Ministeeriumi asekantsler Andres Oopkaup sõnas, et Eesti peab lähinädalate jooksul teatama, kas me oleme komisjoni esitatud arvudega nõus. "Kaalume praegu komisjoni esitatud info uuesti läbi ning jätkame tööd selle nimel, et trahvisummat veelgi vähendada," ütles ta.

Komisjoni andmetel moodustavad Eesti muude põllumajandustoodete üleliigsetest laovarudest suurema osa piimatooted. Liigsete suhkruvarude puhul on summa paika pandud ning vaidlused trahvisumma üle käivad kohtus. Selle aasta detsembriks peab Eesti suhkru- ja muude varude trahvist ära maksma esimese osa - 181 miljonit krooni.

Üleliigseks suhkrukoguseks määras Euroopa Komisjon Eestile 91 464 tonni. Eesti on komisjoni otsuse kaevanud Euroopa Kohtusse, leides, et 42 700 tonni suhkruvaru summas 334 miljonit krooni on määratud ülekohtuselt.

Kohtuvaidluses esindab Eestit välisministeerium. Kohtuvaidluse põhiline argument on see, et seda suhkrukogust hoitakse kodumajapidamistes.

Praegu on Eestil laovarude trahv, kuhu lisandub ka suhkrutrahv seega kokku umbes 800 miljonit krooni.

Kuigi vaidlused on veel võimalikud, on Eestilt nõutav trahv oluliselt suurem Lätilt nõutavast trahvist. Läti laovarude trahvile ei lisandu ka suhkrutrahvi.

Eesti riiki kaitseb kohtus Belgia advokaadibüroo Freshfields Bruckhaus Deringer. Õiguskulud on praeguseks ulatunud üle miljoni krooni.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:17
    Otsi:

    Ava täpsem otsing