Krundi hind sõltub kaugusest linna piirini

Enn Tosso 25. september 2006, 00:00

Tallinn on viimase kümne aasta jooksul laienenud ida ja lääne suunas. Kui Viimsi on juba ammu kõige hinnatum linnaäärne eramurajoon, siis Tabasalu piirkond astub Viimsile tihedalt kannale. Eramute hinnad Viimsis ja Tabasalus praktiliselt ei erine. Samas kui Viimsis on tühje krunte raske leida, siis Tabasalu suunal jagub veel maad, ehkki mereäärsete kruntide hinnad on tõusnud meeletult kõrgele.

Selles valguses tasub krundiostjal vaadata pigem lõunasuunda. Pole mõtet maksta mere läheduse eest kuni kolmandiku võrra kõrgemat ruutmeetrihinda.

Peale mere läheduse mõjutavad kruntide hinda ka kaugus linnast ning infrastruktuuri olemasolu. Nagu märgib Arco Vara Kinnisvarabüroo ASi elamispindade maakler Joonas Saks, toimuvad hinnamuutused kindlate seaduspärasuste järgi. "Ei saa öelda, et mida kaugemal asub piirkond linnast, seda odavam hind," sõnab ta. Ta rõhutab, et kõik oleneb kohast endast - infrastruktuurist, loodusest, ajaloost, elanikest.

Saks toob näiteks, et Paldiski suunal on hind suhteliselt samaväärne nii Murastes kui ka sellest palju kaugemal asuval Laulasmaal.

Samas mõjutab aga Pärnu maantee ääres 20 km vahemaa hinda juba mitmekordselt. Selliseid hinnakõikumisi võib leida teisigi. Välja on kujunenud teatud lemmikpiirkonnad, kus nõudlus on kõrge ja pakkumisi vähe.

Ober-Haus Kinnisvara maakler Ene Arro toonitab, et elamumaa hind on Tallinnas tõusnud paljude ostjate jaoks liialt kõrgeks. Seetõttu on muutunud populaarseks linnalähedased ehituspiirkonnad. "Enam ei peeta kaugeks 20 km Tallinnast," osutab ta.

Arro hinnangul kompenseerivad ebamugava kauguse maalähedane elukeskkond, värske õhk ja rahulik ümbrus.

Hinna määravad eelkõige olemasolev infrastruktuur, kommunikatsioonide olemasolu ja loomulikult asukoht.

Ober-Haus Kinnisvara maakler Ene Arro toob näite - põllupealne ehituskrunt on kindlasti odavam kui kõrghaljastusega elukoht. Veekogu lähedus kergitab kindlasti hinda jne.

Hinnad võivad erineda ka elurajooni siseselt olenevalt krundi asukohast, näiteks on mõnede säilinud puudega nurgakrunt kallim kui naabritega ja lage ehitusala.

Väga tähtis on transpordi olemasolu. Arro hinnangul planeerivad uusehitisi tavaliselt noored pered, kelle lapsed käivad linnas koolis, suhtlevad ja osalevad huvialaringides.

Nende iseseisev liikumisvõimalus on vanematele väga oluline.

"Seega makstakse ühistranspordi olemasolu arvestades krundi eest pisut enam," möönab ta.

Pindi Kinnisvara maade ja majade maakler Olav Leok tunnistab samuti, et kilometraaž pole hinna kujunemisel määrav, tähtsad on eelkõige asukoha infrastruktuur ja väljakujunenud elukeskkond.

"Pealinna lähedaste kruntide keskmine ruutmeetrihind võivad olenevalt asukoha headusest kõikuda 2-3 korda," räägib ta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:17
    Otsi:

    Ava täpsem otsing