Toomas Vainola: ehitustooraine võib otsa saada paari aastaga

Piret Reiljan 25. september 2006, 00:00

"Kui meil ei lubata avada uusi karjääre, on katastroof varsti käes," sõnas betoonitootja Vainola.

Kliendid on kurjad, sest ehitusmaterjalide järjekorrad on tohutult pikad. Midagi pole saada, hindadest ärme üldse räägigi, kirjeldas Vainola olukorda ehitusmaterjalide turul.

Tooraine nappuses näeb Vainola peasüüdlasena omavalitsusi, kellel on uute kaevanduste rajamisel vetoõigus. "Loomulikult tahab vallavanem väärtusliku maavara peale rajada hoopis putkasid, sest kaevandamine ei too nii palju sisse, kui putkade ehitus ja müük," rääkis ehitusmaterjali tootja, kelle sõnul peaks karjääride rajamisel olema otsustusõigus hoopis valitsusel.

Vainola avaldas muret ka ümbrikupalkade vohamise pärast ehitussektoris. "Kui valisin välja kolm plastakende tootjat, kes kõik tegutsevad Tallinnas, oli ühes ettevõttes brutokuupalgaks märgitud 3000 ja teises 10 000 krooni. Ilmselgelt peab siin midagi mäda olema, kui vahed nii suured on," nentis Vainola.

Vainola innustas oma ettekandes Maksuametit ümbrikupalkade maksmisele piiri panema. "See on naeruväärne, et statistikaameti andmetel on ehitaja keskmine brutopalk 8800 krooni!" sõnas Vainola ja lisas, et mitte ükski ehitaja ei saa täna tegelikult puhtalt kätte alla 10 000 krooni. "Tubli ehitaja brutopalk on 20 000 või veelgi rohkem."

Kui palju tegelikult ühes või teises riigis ehitatakse, näitab tsemendi tarbimine inimese kohta. Eestis tarbib üks inimene täna 378 kg tsementi aastas, Vainola prognoos uueks aastaks on tarbimise kasv üle 440 kg inimese kohta.

Ka läheneme oma ehitusaktiivsusega jõudsalt Euroopa Liidu keskmisele tasemele, mis on 485 kg. Samas on ELi suurimate ehitajate Iirimaa ja Hispaania näitajad täna vastavalt 900 ja 1150 kg tsementi inimese kohta aastas. "Ka nende tasemele on meil võimalik jõuda," usub Vainola ehitusbuumi jätkumisse.

Eluruumide ehituses on Eestis suur potentsiaal. "Kui ainult teaks, millest ehitada," jõudis Vainola tagasi toorme nappuse juurde.

Lõpetuseks sõnas Vainola "Kui enam üldse Eestis ehitusmaterjale toota ei saa, küllap me siis emigreerume Soome või Iirimaale."

Kui ehitusmaterjalidele on tohutud järjekorrad, siis miks tootjad lihtsalt hindu ei tõsta?

Toomas Vainola: Ainult hinna tõstmine siin ei aita. Niigi üle 100% ulatuva võimsusega töötavatel ettevõtetel pole enam võimalik kasvada. Samas, tõsta hindu lootuses, et siis ehk enam nii palju ei osteta, on hea mõte. Jätke meelde, ehitusettevõtjad, hindu tuleb tõsta! Aga olge rahulikud, lähiaastatel tõusevadki ehitusmaterjalide hinnad kõvasti.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:20
    Otsi:

    Ava täpsem otsing