Väljaüürimise asemel tasub korter müüa

Enn Tosso 25. september 2006, 00:00

1Partner Kinnisvara konsultant Egon Reiljan poetab teemat kommenteerides: "Tallinna korterite hüppelise hinnatõusu ootust, mis on tingitud euro võimalikust käibeletulekust, võib võtta kui järjekordset peatükki tädi Maali rikastumisõpikust."

Ta möönab, et kuigi euro käibeletulek oleks igati kasulik Eesti majandusele, sh kinnisvarasektorile, ei ole sel kinnisvarahindade kasvuga absoluutselt mitte mingit seost. Euro tulekust seonduvat korterite hüppelist hinnatõusuootust võrdleb ta ELiga liitumisest tuleneva hindade kasvu ootusega, mis jäi toona kõigi kiuste täitumata.

Reiljan tunnistab, et paralleelselt kahe korteri laenu maksvaid inimesi on tõesti piisavalt palju, et sellist käitumist mitte väga suureks imeks lugeda. Üldiselt saavad seda endale lubada inimesed, kes on vana korteri ostnud enne 2005. aasta sügisel alanud ülikiiret korterite hinnatõusu.

"Sellisel juhul katab praegusest korteri väljaüürimisest saadav tulu igakuise laenumakse ja piisavalt hea majandamise korral on võimalik kuus ka mõni tuhat krooni tulu teenida," sõnab ta. Samas tuleb kindlasti arvestada võimalike riskidega ja lisanduva ajakuluga.

Pindi Kinnisvara juhatuse esimees Peep Sooman ütles eelmisel nädalal toimunud pressikonverentsil, et laenuga ostetud korteri väljaüürimine ei ole ennast mitte kunagi ära tasunud. Ka parimatel aegadel oli kasumimarginaal tema sõnul vaid kuus protsenti, ent nüüdseks on see muutunud olematuks.

Sooman ennustab küll mõningast üürihindade tõusu, ent korterite müügihinnad tõusevad palju kiiremini. Soomani hinnangul on Eestis Lääne-Euroopaga võrreldes erakordselt palju kinnisvaraomanikke ning vähe üürilevõtjaid.

BPE Kinnisvaraeksperdi maakler-hindaja Henry Pärna sõnutsi on vana ja uue korteri peale laenu võtmisel ning ühe väljaüürimisel nii positiivne pool kui ka riskid.

Kindlasti oleneb hind üürile antava korteri asupaigast. "Mägedel peaks arvestama, et piirkonnas on hinnad languses ja pärast ei pruugi korteri eest enam sama hinda saada," hoiatab Pärn.

Kesklinnas asuva korteri näol on tegemist likviidsema kaubaga, mis toob kindlasti kena lisakopika, sest kesklinna üüriturg on hetkel väga aktiivne ja jääb selliseks tõenäoliselt ka tulevikus. Kesklinnas peab aga arvestama ka kõrgemate kinnisvarahindadega.

BPE Kinnisvaraeksperdi maakler-hindaja Henry Pärna soovitusel peaks nii palju kui võimalik tegelema "hea" üürniku valikuga, et kes vastavalt kokkulepitule üüri maksaks ja kenasti korterit hoiaks.

Ostu-müügi hinnad on teinud läbi olulise tõusu, kuid üürihindades ei ole võrreldavat tõusu olnud. Korterite üüritootlused on Tallinnas viimastel aastatel olnud 5-7% vahemikus. Praktikas söövad selle vähesegi tulu ära korteri remondiks vajalikud kulutused.

Seega on korterite väljaüürijate jaoks on seni põhiline olnud kinnisvarahindade kasvust saadav tulu. Lähimate aastate hinnakasvuks Tallinna korteriturul prognoositakse aastas 5-15%.

Senisega võrreldes tähendab see korteritesse investeerijate jaoks olulist tootluse langust. Üürikorteri investeeringuna pidamise mõttekuse määrab eelkõige omaniku ootus tootluse suhtes.

2005. aasta sügistalvel toimunud hüppelise hinnatõusu kordumise tõenäosus on üsna väike.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:17
    Otsi:

    Ava täpsem otsing