Eestlased on rekordiliselt palju investeerinud välismaale

25. september 2006, 16:21

Eestlaste otseinvesteeringud
välisriikidesse olid selle aasta teises kvartalis rekordilised 3,5 miljardid
krooni ja ületasid Eestisse tehtud investeeringuid.

Eestlaste investeeringud välisriikidesse hakkasid kasvama möödunud aastal peale Hansapanga ülevõtmist, kui tekkis suurem hulk vabu vahendeid, mis võimaldasid täiendavat investeerimist, teatas rahandusministeerium oma pressiteates.

Otseste välisinvesteeringute sissevool ulatus 2006. aasta teises kvartalis 3,1 miljardi kroonini, mida võib rahandusministeeriumi hinnangul pidada tavapäraseks tasemeks.

3,1 miljardist kroonist ligemale 80 protsenti moodustasid reinvesteeritud tulud. Reinvesteeringute suurt osakaalu võib pidada erakordseks. Kui seni on teist kvartalit iseloomustanud dividendide väljamaksmine, mistõttu on reinvesteeritud tulude osa tavalisest tagasihoidlikum (ligikaudu kolmandik otseinvesteeringu tuludest), siis käesoleva aasta teises kvartalis suurenes see 60 protsendini. "Arvatavasti on jõuline majanduskasv oluliselt suurendanud nõudlust ettevõtete toodangu järele ning eesmärgiga saada täiendavaid tulusid suunavad ettevõtjad rohkem vahendeid firmade kasvu ja laienemisse," seisab rahandusministeeriumi pressiteates.

2006. aasta esimesel poolaastal katsid otsesed välisinvesteeringud kui võlgnevust mittetekitav kapital 42 protsenti jooksevkonto puudujäägist. Seega üle poole jooksevkonto puudujägist finantseeriti laenudega, täpsemalt krediidiasutuste pikaajaliste kohustustega.

Jooksevkonto defitsiit suurenes eelmise aasta sama perioodiga võrreldes peamiselt kaupade bilansi suurema defitsiidi tõttu ning ulatus 2006. aasta teises kvartalis 12,5 protsendini prognoositavast sisemajanduse koguproduktist (SKPst).

Kaupade ja teenuste bilansi puudujääk oli teises kvartalis 8,4 protsenti oodatavast SKPst. Kaupade väljaveo kasv aeglustus teises kvartalis peamiselt tänu mineraalse kütuse ekspordi kasvu aeglustumisele. Teenuste ekspordi kasv kiirenes samal ajal seoses veo- ja reisiteenuste kasvu olulise tõusuga. Kaupade ja teenuste impordi kasv aeglustus samuti, kuigi oli siiski suurem ekspordi kasvust. Kaupade importi andis endiselt suurima panuse mineraalne kütus. Teenuste impordi aeglustumise peamiseks põhjuseks oli veoteenuste sisseostu kasvu vähenemine.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. September 2006, 16:30
Otsi:

Ava täpsem otsing